Prezydent Katowic: naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 września 2018 11:06


Prezydent Katowic: naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Katowickie Centrum Usług Społecznych „Integracja” otwarto w środę (26 września) w wyremontowanej za ponad 4,6 mln zł kamienicy w śródmieściu Katowic. W budynku przy ul. Francuskiej działają m.in. dwa ośrodki dla osób niepełnosprawnych. Podobne centra powstają też w dzielnicach miasta.

- Od kilku lat rewitalizujemy różne części Katowic - także obszary śródmieścia. Remont kamienicy przy ul. Francuskiej nie oznacza tylko, że zdecydowanie poprawiła się estetyka tego budynku, ale przede wszystkim to, że przywracamy to miejsce mieszkańcom, otwierając centrum usług społecznych - mówił podczas otwarcia obiektu prezydent Katowic Marcin Krupa.

- To uzupełnienie wielu naszych działań, które w ubiegłym roku zostały docenione poprzez przyznanie Katowicom nagrody Grand Prix konkursu Lider Dostępności w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością"- dodał prezydent.

Kamienica przy ul. Francuskiej, gdzie jest Centrum, przeszła generalny remont. Teraz w budynku prowadzone są dwa projekty społeczne, o łącznej wartości ponad 5 mln zł. Partnerami w ich realizacji są: Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej im. św. Stanisława Kostki, Stowarzyszenie Faon oraz organizacja 4 Futere Marzena Olchowy.

- W wyremontowanym budynku działają m.in. dwa ośrodki dla osób niepełnosprawnych - ośrodek wsparcia dziennego dla niskofunkcjonujących osób niepełnosprawnych oraz ośrodek dla osób dorosłych z autyzmem - poinformowała szefowa wydziału polityki społecznej w katowickim Urzędzie Miasta Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

Pod opieką każdego z tych ośrodków jest 10 osób. Niepełnosprawni są dowożeni do Centrum transportem dostosowanym do ich potrzeb, a na miejscu mają zapewnioną opiekę i terapię. Projekt służy również temu, by wesprzeć rodziców osób niepełnosprawnych - umożliwić im odpoczynek i regenerację. Chodzi też o zwiększenie poziomu samodzielności i niezależności osób niepełnosprawnych.

Oprócz ośrodka w centrum miasta, samorząd Katowic uruchamia także centra społecznościowe w dzielnicach - Nikiszowiec, Załęże i Szopienice, a także w Bogucicach, Wełnowcu i Józefowcu oraz Dębie i Zawodziu, gdzie realizowane są programy aktywności lokalnej.

- Stawiamy na działania w dzielnicach, czyli środowisku, w którym mieszkańcy przebywają na co dzień. Poprzez aktywizację zawodową chcemy poprawić ich sytuację materialną - wyjaśniła naczelnik Moryń-Trzęsimiech. Istotnym działaniem realizowanym w dzielnicach jest projekt "wzmocnienia systemu wsparcia osób w wieku senioralnym oraz ich środowiska rodzinnego".

- Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów - stąd decyzja o stworzeniu Katowickiego Centrum Seniora. Wiemy, że nie każdy ma możliwość udziału w programie realizowanym w centrum miasta, dlatego wychodzimy do dzielnic, w których realizować chcemy także specjalny program dla seniorów, potrzebujących naszego wsparcia - zadeklarował w środę prezydent Krupa.

Wart ponad 2,6 mln zł miejski projekt senioralny służy integracji społecznej grupy ponad 170 seniorów zagrożonych wykluczeniem społecznym, zamieszkujących rewitalizowane dzielnice Katowic. Na przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi, składają się m.in. działania środowiskowe, edukacyjne i kulturalne, oparte w dużej mierze o samopomoc i wolontariat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR