Prezydent Kielc: w ramach projektu "Złota jesień” powstaną kolejne obiekty
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   05 marca 2015 13:07

Z jednej strony to nasza odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe najstarszych mieszkańców miasta, z drugiej - sposób na odciążenie domów pomocy społecznej. Tak o projekcie "Złota jesień” mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Zapowiada też jego kontynuację.

W ramach „Złotej jesieni” miasto wybudowało trzy bloki, w których powstały mieszkania dostosowane do potrzeb osób starszych. Pierwszy obiekt został oddany do użytku w 2012 r., ostatni - w  lutym tego roku. 

- W mojej ocenie w Kielcach potrzebne są jeszcze dwa tego typu bloki - mówi prezydent Lubawski.  - Pierwszy powstanie najprawdopodobniej w przyszłym roku, a kolejny - w 2017.  W tej chwili monitorujemy sytuację w mieszkaniach, które już zostały oddane do użytku - m.in. rotację mieszkańców, ponieważ lokale nie mogą być dziedziczone. Chcemy  bowiem dokładnie określić skalę zapotrzebowania.

Pomoc opiekunów
Mieszkania, które powstały w ramach „Złotej jesieni” funkcjonują w formule mieszkań chronionych. To oznacza, że w razie potrzeby lokatorzy mogą liczyć na pomoc  opiekunów pełniących dyżury w lokalu administracyjnym znajdującym się w każdym budynku. Opiekunowie opłaceni są ze środków pomocy społecznej. Średni koszt budowy jednego bloku to ok. 2 mln zł.

W każdym znajduje się jest ok. 30 mieszkań o powierzchni 25-35 mkw. Mieszkańcy samodzielnie opłacają czynsz w wysokości 4-5 zł za mkw. oraz media. Mieszkań nie można kupić, nie można w nich też domeldować osób trzecich. 

- Lokale były przyznawane przez komisję działającą przy Wydziale Mieszkalnictwa naszego urzędu, w skład której wchodzili m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - wyjaśnia prezydent Lubawski.  - Głównym kryterium był bowiem nie tylko wiek, ale również sytuacja materialna wnioskujących. Chodziło o to, by  trafiły one do osób w najtrudniejszej sytuacji mieszkaniowej.

Alternatywa dla DSP-ów
Prezydent Lubawski wskazuje, że projekt „Złota jesień” jest również dobrą alternatywą dla domów pomocy społecznej.

- W Kielcach, podobnie jak w całym kraju, liczba miejsc w tych domach jest mniejsza niż liczba potrzebujących. I, podobnie jak w innych miastach, większość podopiecznych DPS-ów stanowią osoby starsze. Miesięczny koszt pobytu jednej osoby w takiej placówce to ok. 3 tys. zł - mówi Lubawski. 

- W tym kontekście inwestowanie w budowę mieszkań, w których lokatorzy samodzielnie funkcjonują (oczywiście dopóki pozwala im na to stan zdrowia) jest opłacalne dla miasta także z punktu widzenia ekonomicznego. Warto też podkreślić, że takie rozwiązanie jest korzystne również dla starszych osób - są "na swoim”, nie czują się zależni od instytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.