Prezydent: konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2017 15:15


Prezydent: konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kwestia emerytur rolniczych powinna zostać uregulowana w konstytucji - powiedział w środę (22 listopada) prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, polska wieś powinna znaleźć także "mocne miejsce" w preambule ustawy zasadniczej.

Duda, który wystąpił na konferencji zatytułowanej "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, ocenił, że kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa jest "całkiem sporo".

Wskazał w tym kontekście m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz na fundament tego ustroju, jakim - jego zdaniem - jest "pozycja rodzinnego gospodarstwa rolnego w Rzeczypospolitej" oraz kwestie socjalne..

Jedną z kwestii, która - według Andrzeja Dudy - powinna być uregulowana w ustawie zasadniczej są też emerytury rolnicze. - Czy w polskiej konstytucji powinny być uregulowane w sposób zdecydowany kwestie emerytalne rolników, zabezpieczenie socjalne dla tych, którzy utracili już, z uwagi na upływ wieku, zdrowie, możliwości pracy w gospodarstwie? (...) Proszę państwa, o tym chciałbym, żebyście państwo dyskutowali; ja osobiście uważam, że tak, mogę to głośno tutaj powiedzieć - podkreślił.

- Kwestia wieku emerytalnego jako prawa obywatelskiego jest źle uregulowana w obecnej konstytucji. Bo, gdyby była dobrze uregulowana, to nie dałoby się tego wieku podwyższyć wszystkim Polakom do 67 r. ż. (...). Nie dałoby się tego zrobić, bo albo nie byłoby to możliwe zwykłą większością w Sejmie albo TK, gdyby była dobra konstytucyjna regulacja, nie uznałby takiego działania - powiedział prezydent. Dodał, że to jeden z poważnych braków obecnej konstytucji.

Prezydent przekonywał, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji", która to preambuła "ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wykładni konstytucji jako całości i poszczególnych jej zapisów". - To jest kwestia bezpieczeństwa żywnościowego kraju, (...) to jest, proszę państwa, prawie połowa Polaków - argumentował.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski zaznaczył, że mimo ogromnego postępu, który dokonał się na wsi, nadal potrzeby są ogromne. - Wciąż jeszcze 60 proc. gospodarstw domowych nie ma dostępu do kanalizacji, 15 proc. do sieci wodociągowej, połowa dróg na obszarach wiejskich to drogi gruntowe, jedna trzecia gospodarstw wiejskich nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego - mówił.

Jak dodał, to "jest tło, na którym trzeba myśleć o zapisach konstytucji". - Aby myśleć o dobrych zapisach w nowej konstytucji, trzeba pamiętać o wszystkich szansach i zagrożeniach (...) polskich obszarów wiejskich - mówił Olszewski.

Podczas tegorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR