Prezydent Lublina: nowy DPS, miejska karta i kluby seniora w nowej kadencji

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, Dziennik Wschodni/Rynek Seniora   31 października 2014 08:50


Prezydent Lublina: nowy DPS, miejska karta i kluby seniora w nowej kadencji Na zdjęciu starówka Lublina Fot. PTWP Andrzej Wawok

Budowę nowego domu pomocy społecznej oraz zwiększenie miejsc dziennego pobytu dla seniorów i wprowadzenie miejskiej karty seniora deklaruje w nowej kadencji prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO), który ubiega się o reelekcję.

Żuk przedstawił swe plany w zakresie polityki społecznej w Lublinie na konferencji prasowej w czwartek (30 października).

Prezydent zapowiedział kontynuowanie polityki tworzenia różnych form wsparcia dla seniorów. W mijającej kadencji - jak podał - powstało 10 placówek dziennego pobytu dla seniorów, uruchomiono też pierwszy w Lublinie specjalistyczny ośrodek całodziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera.

Prezydent zapowiedział, że w kolejnych dzielnicach - Czechów, Sławin, Abramowice, Zemborzyce, Węglin - w lokalizacjach wskazanych przez Społeczną Radę Seniorów, będą tworzone "kluby seniora czy centra aktywności".

- Będziemy budowali nowy dom pomocy społecznej. Mamy już przygotowaną dokumentację projektową - powiedział Żuk.

Budowa ma być finansowana z udziałem środków z budżetu państwa, ale - jak zaznaczył Żuk - jeśli takiego wsparcia zabraknie, miasto będzie realizować inwestycję z własnych środków i szukać innych źródeł dofinansowania. W nowym DPS mają być miejsca dla maksymalnie 100 osób.

- Na to jesteśmy zdecydowani, niezależnie od tego czy program rządowy będzie uruchomiony czy nie - podkreślił. Obecnie w domach pomocy społecznej w Lublinie jest 600 osób.

Prezydent zapowiedział też wprowadzenie w przyszłym roku karty seniora, która uprawniałaby seniorów do korzystania z różnych ulg w placówkach prowadzonych przez miasto - np. kulturalnych, sportowych - a także firmach i instytucjach, które przystąpią do tego programu.

Rozwijana ma być też wprowadzona w tej kadencji karta Rodziny Trzy Plus (system ulg dla rodzin z trójką i więcej dzieci). Obecnie korzysta z niej połowa z blisko 4 tys. uprawnionych do niej rodzin. Do programu dołączyło 123 partnerów - różnych firm, sklepów, instytucji.

Prezydent powiedział, że na ochronę zdrowia i politykę społeczną w ciągu minionej kadencji wydano w Lublinie około miliarda złotych. 114,6 mln zł pozyskano z funduszy zewnętrznych - programów unijnych lub budżetu państwa. Żuk zadeklarował, że w następnej kadencji wydatki na te cele będą co najmniej utrzymane na podobnym poziomie.

Oprócz Żuka o fotel prezydenta Lublina w wyborach 16 listopada walczyć będą także kandydat PiS, bezpartyjny menedżer Grzegorz Muszyński, kandydatka komitetu Lubelska Lewica Razem, specjalistka w zakresie zdrowia publicznego, dentystka Dorota Polz-Gruszka, kandydat Kongresu Nowej Prawicy, były wiceprezydent Lublina Antoni Chrzonstowski oraz prawicowy działacz Marian Kowalski (Ruch Narodowy). Piotr Kowalczyk (PSL) z komitetu Wspólny Lublin wycofał się w czwartek z kandydowania na prezydenta i udzielił poparcia Żukowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.