
Wśród pytań referendalnych są m.in. te o konstytucyjne zagwarantowanie prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz o szczególną opiekę zdrowotną osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku - poinformował w piątek (20 lipca) prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda przedstawił w piątek pytania referendalne, które będą zawarte we wniosku, który zamierza skierować do Senatu.
Jak poinformował prezydent, jedno z pytań brzmiałoby: "czy jest pan/ pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny takich jak świadczenia z programu 500 plus oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku".
Prezydent podkreślił, że jest to pytanie bardzo ważne, bo dotyczące kwestii socjalnych.
Kolejne pytanie referendalne brzmi: czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowanym szczególnej ochrony pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury nabywanego w ustawowo określonym wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Prezydent zaznaczył, że postulat dotyczący zawarcia tego pytania w referendum został wyartykułowany najsilniej przez środowiska związane ze NSZZ "Solidarność". Ocenił, że jest on ważny jednak dla wszystkich Polaków.
- Pamiętamy jak podwyższano wiek emerytalny do 67 lat, jak wtedy protestowało wiele osób, jak protestowała "Solidarność". Niestety ówcześnie rządzący nie posłuchali głosu ludzi - zauważył Andrzej Duda.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych