Priorytety polityki senioralnej według ministra zdrowia

POLITYKA SENIORALNA

Autor: MZ/Rynek Seniora   01 października 2014 16:49


Priorytety polityki senioralnej według ministra zdrowia Fot. Shutterstock

Zmiany systemowe, profilaktyka zdrowotna oraz rozwój usług opiekuńczych i społecznych - to priorytety polityki senioralnej w obszarze zdrowotnym. Przypomina o nich minister zdrowia w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych (1 października).

W Polsce stale zwiększa się liczba osób starszych, potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej oraz specjalistycznych usług opiekuńczych. W związku z tym jednym z najważniejszych celów polityki senioralnej prowadzonej przez ministra zdrowia jest dostosowanie opieki zdrowotnej do obecnych trendów demograficznych.

Wśród priorytetów polityki senioralnej w obszarze ochrony zdrowia znajdują się zmiany systemowe, które mają na celu rozwój usług medycznych przeznaczonych dla osób starszych.

Dzięki temu seniorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do odpowiedniej opieki (m.in. ułatwienie dostępu do specjalizacji w dziedzinie geriatrii i sfinansowanie etatów rezydenckich, przygotowanie kadry medycznej do kompleksowej opieki nad starszymi pacjentami oraz szkolenia zawodowe w tym zakresie);

Kolejne priorytety to profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz rozwój usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych, szczególnie osób o ograniczonej samodzielności.

Edukacja kadr
Pewne zmiany systemowe już zostały przez resort zdrowia wdrożone.

W tym roku pierwszy raz umożliwiono szkolenie w trybie rezydenckim w dziedzinie geriatrii (do tej pory w geriatrii mogli się specjalizować jedynie lekarze z tytułem specjalisty w innej dziedzinie medycyny). Dzięki temu skrócił się czas potrzebny do uzyskania tytułu specjalisty w tej dziedzinie o 2-3 lata.

Intencją było również zwiększenie zainteresowania lekarzy specjalizacją w dziedzinie geriatrii - poprzez ułatwienie dostępu do niej.

Wśród elementów budowania kompleksowego systemu opieki medycznej nad osobami starszymi w Polsce ważne miejsce zajmuje edukacja kadr medycznych, które realizują świadczenia w zakresie opieki nad osobami starszymi na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Aby zapewnić starszym osobom właściwą opiekę lekarze i pielęgniarki POZ muszą podnosić swoje kwalifikacje.

Szkolenia i kursy
Od 2012 r. resort zdrowia prowadzi projekt "Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej”. W ramach kilkuletniego projektu prowadzone są bezpłatne szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i terapeutów środowiskowych. Kursy potrwają do czerwca 2015 r.

Dofinansowuje się także projekt pn. "Rozwój kwalifikacji i umiejętności kadry pielęgniarskiej w kontekście zmian epidemiologicznych będących następstwem starzejącego się społeczeństwa”. Projekt jest realizowany w ramach kursu specjalistycznego „Kompleksowa pielęgniarska opieka nad pacjentem z najczęstszymi schorzeniami wieku podeszłego”.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa jakości kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad osobami starszymi. Od 2013 r. bezpłatne szkolenia ukończyło 4241 osób, w trakcie kursu jest 3540. Do końca 2014 r. szkolenia odbędzie kolejne 420 osób. Projekt potrwa do czerwca 2015 r.

Do końca kadencji Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć Narodowy Instytut Geriatrii. Intencją ministra zdrowia jest wykształcenie odpowiedniej liczby geriatrów w Polsce. W centrum opieki medycznej nad osobami starszymi będą szkoleni także wszyscy lekarze, którzy mogą sprawować opiekę nad seniorami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.