Priorytety postawione na głowie, czyli dlaczego państwo nie interesuje się seniorem

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   21 listopada 2014 09:06


Priorytety postawione na głowie, czyli dlaczego państwo nie interesuje się seniorem Na zdj. Tomasz Michałek, dyrektor biura Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" Fot. Dominik Skurzak

Państwo nie interesuje się osobą starszą, dopóki ta nie wyląduje w szpitalu - mówił Tomasz Michałek, dyrektor biura Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym”.

Zdaniem eksperta, w Polsce odwrócono naturalną piramidę potrzeb. Powinniśmy dążyć do tego, żeby to naprawić.

- W tej chwili najważniejszy jest szpital, zaczyna się od hospitalizacji - dopiero wtedy państwo zaczyna reagować. Jeżeli dalej nikt nie chce się pacjentem opiekować w domu, ląduje po jakimś czasie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, potem być może w domu pomocy społecznej - mówił podczas seminarium "Innowacje w geriatrii - ocena dostępności w Polsce" w Warszawie (17 listopada).

Tomasz Michałek przekonywał, że powinno być odwrotnie. Państwo przede wszystkim powinno zmierzać do tego, żeby jak najdłużej można było przebywać w swoim własnym środowisku, czyli w domu.

- Z czasem osoba starsza może korzystać z dziennego ośrodka pomocy senioralnej, bo tam otrzyma wsparcie. Dopiero potem wchodzi w grę całodobowy DPS czy ZOL.

Opiekun - nie lekarz
Ekspert wyjaśnia, że z podobnym mechanizmem mamy do czynienia w przypadku organizacji pracy fachowców, którzy zajmują się seniorami. W tej chwili najwięcej obowiązków spada na lekarza, potem na pielęgniarkę, a dopiero na końcu na opiekuna.

- Powinno być odwrotnie. Należy tak zorganizować system, żeby osobie starszej najwięcej czasu mógł poświęcić „zawód” najtańszy, czyli opiekun (nieważne czy formalny czy nieformalny) - argumentował.

Podawał przykład szwedzkiego ośrodka dla seniorów na stu kilkunastu pacjentów w wieku 70+. Pracuje w nim 130 opiekunów, 8 pielęgniarek (w tym jedna jest szefową tej placówki), ale nie ma żadnych lekarzy. Lekarz przyjeżdża raz na tydzień, konsultuje poszczególnych pacjentów i na tym się kończy jego rola. Dlaczego tak jest? Bo jego usługi są za drogie, żeby mógł rezydować przez cały czas w ośrodku.

Bogaci, ale biedni
Postawione na głowie są również priorytety inwestycyjne. Jak przypomina ekspert, często chwalimy się tym, że mamy bardzo dużo bardzo drogiej aparatury. Wydajemy np. wiele milionów złotych na kolejny aparat PET. Z drugiej strony mamy np. pieluchmajtki, gdzie dofinansowanie nie zmieniło się od ponad 10 lat.

- W Szwecji nie ma limitów na tak podstawowe środki pomocnicze, jak pieluchomajtka. Każdy musi otrzymać tyle, ile potrzebuje. To podstawowa potrzeba, jak mydło. Twierdzą tam, że nie stać ich na to, aby pacjenci mieli zakażenia czy odleżyny z powodu braku tak podstawowego środka i musiało dojść do interwencji medycznej, która jest absurdalnie droga - opisywał Tomasz Michałek.

Jak wiemy, w Polsce obowiązuje nieco inny punkt widzenia. Zdaniem eksperta pewnie jeszcze przez lata będziemy się borykali z tym, że tylko dwie pieluchy na miesiąc są refundowane i korzystają z tego nie wszyscy potrzebujący.

Naturalna kolej rzeczy powinna być taka, że powinniśmy najpierw zapewnić środki podstawowe, a dopiero potem inwestować w sprzęt specjalistyczny i wysokospecjalistyczny.

Nie działać za późno
Dyrektor biura Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” wskazał, że w Polsce brakuje też działań państwa na rzecz promowania i motywowania do profilaktyki zdrowotnej. Chodzi o to, żeby hospitalizować jak najmniej.

- Zauważmy, że państwo nie interesuje się osobą starszą aż do momentu, kiedy ona wyląduje w szpitalu. W tym momencie odkrywamy, że trzeba jej pomóc. Ale wtedy często jest za późno. Być może właśnie promowanie profilaktyki i motywowanie do rehabilitacji osób starszych jest właściwym kluczem do zdrowego starzenia – podsumował Tomasz Michałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.