Problem porzucania sędziwych rodziców w szpitalach narasta latem

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Seniora   18 lipca 2016 09:18


Problem porzucania sędziwych rodziców w szpitalach narasta latem Niemal na każdym oddziale wewnętrznym leży kilkoro starszych pacjentów, którzy powinni już dawno wrócić do domów. Fot. archiwum

Lekarze z pomorskich szpitali i pracownicy socjalni zwracają uwagę na narastające w okresie wakacyjnym zjawisko porzucania seniorów w lecznicach.

Niemal na każdym oddziale wewnętrznym leży kilkoro starszych pacjentów, którzy powinni już dawno wrócić do domów. Coraz więcej osób szuka też wolnych miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych - informuje Dziennik Bałtycki.

Dr Jacek Surwiło, ordynator oddziału wewnętrznego szpitala w Kościerzynie, mówi, że problem sędziwych pacjentów - i tak duży - narasta zwłaszcza latem.

Z kolei w Szpitalu Copernicus w Gdańsku bywa, że nawet cztery na 60 łóżek oddziału chorób wewnętrznych i hipertensjologii zajmowane są przez chorych, których nie ma gdzie wypisać.

Rodziny tłumaczą się zbyt małym mieszkaniem, chorobą, pracą. Jak tłumaczy Elżbieta Rojek, kierująca ZOL w Copernicusie (36 łóżek), zdarza się, że pacjenci nie chcą iść do domu, bo syn lub córka nie zamierzają się nimi zająć.

Polskie prawo nakazuje troszczyć się o swoich krewnych. Szczególne obowiązki mamy wobec własnych rodziców. Mówi o tym wprost kodeks rodzinny.

Rodzic żyjący w niedostatku może się upomnieć o alimenty od swojego dziecka. A jeśli schorowany ojciec czy matka nie mogą już zawalczyć o swoje, to w ich imieniu może się upomnieć wyznaczony przez sąd kurator.

Obowiązki wobec rodziców reguluje także kodeks karny. Porzucenie najbliższej osoby ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny to przestępstwo z artykułu 210 k.k., za co grozi do trzech lat więzienia.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.