Prof. Samoliński: chcę kandydować do nowej Rady ds. Polityki Senioralnej, ale...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DK/Rynek Seniora   10 marca 2016 17:23


Prof. Samoliński: chcę kandydować do nowej Rady ds. Polityki Senioralnej, ale... Na zdj. prof. Bolesław Samoliński Fot. Paweł Pawłowski PTWP

Uważam, że polityka senioralna powinna być ponadpolitycznym zagadnieniem. Jestem oddany tym problemom od wielu lat, dlatego chcę zgłosić swoją kandydaturę do nowej Rady ds. Polityki Senioralnej - powiedział portalowi rynekseniora.pl prof. Bolesław Samoliński, były przewodniczący rady i założyciel Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się.

17 lutego br. ogłoszono nowe zarządzenie ministra rodziny, pracy i polityki, na mocy którego rozwiązano poprzednią Radę ds. Polityki Senioralnej - utworzoną jeszcze przez ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza 25 lutego 2013 r. - i powołano nową.

Zawarto w nim nową koncepcję wyboru rady. W skład rady mają wchodzić osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach polityki senioralnej, powołane spośród kandydatów zgłoszonych przez: poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz związki tych jednostek, administrację rządową, organizacje pozarządowe, podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz związki i porozumienia tych podmiotów, organizacje pracodawców oraz związki zawodowe, uczelnie i instytucje badawcze.

Jak ocenia prof. Samoliński, miniony okres od październikowych wyborów parlamentarnych wskazuje raczej na brak zainteresowania polityką senioralną. Pojawiła się nawet informacja o rozwiązaniu Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, potem jednak cofnięto tę decyzję.

Utrzymano co prawda Komisję Polityki Senioralnej, ale np. ustanowiono nowych stałych ekspertów, przedstawicieli medycyny naprawczej. - Tymczasem w ramach polityki senioralnej chcemy wspierać przede wszystkim działania prozdrowotne, profilaktyczne - podkreśla profesor. Jak dodaje, komisja nie przedstawiła ponadto żadnej strategii.

- Nie widzę dotychczasowego impetu, rozpędu, polityka senioralna została zepchnięta na boczny tor. A przecież powinniśmy tworzyć wspólny front, ponad podziałami, żeby działać na rzecz osób starszych - komentuje ekspert.

Prof. Samoliński poinformował, że Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia się zbada procedury i możliwości zgłoszenia jego kandydatury do nowej Rady ds. polityki Społecznej.

29 lutego br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór do Rady ds. Polityki Senioralnej. Kandydaci powinni się zgłosić do 17 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.