Prof. Samoliński: jeśli nie zmienimy polityki senioralnej, czeka nas gospodarcza katastrofa

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   15 maja 2018 12:52


www.rynekzdrowia.pl
Prof. Samoliński: jeśli nie zmienimy polityki senioralnej, czeka nas gospodarcza katastrofa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli nic się nie zmieni w kształtowaniu polityki senioralnej, będziemy skazani niemal na gospodarczą katastrofę - stwierdził prof. Bolesław Samoliński, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestniczący w poniedziałek (14 maja) w sesji nt. zdrowia publicznego odbywającej się w ramach 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2018, Katowice).

- Nadal nie zbudowaliśmy polityki senioralnej i brakuje nam w tym zakresie dobrych wzorców - powiedział prof. Samoliński. 

Trudność tworzenia polityki senioralnej - jak tłumaczył - jest tym większa, że żadna inna grupa społeczna, jak osoby w podeszłym wieku, nie jest tak zróżnicowana. Różnicuje ją m.in. stan zdrowia, status materialny, poczucie wykluczenia, co - kumulując się - nawarstwia problemy.

- Polityka wobec tej grupy społecznej wymaga wyjścia poza system opieki zdrowotnej i to jest dzisiaj nasza misja - mówił prof. Bolesław Samoliński.

Jak zauważył, po raz pierwszy w historii żyjemy w społeczeństwie już nie trzy-, ale czteropokoleniowym. Często pokolenie najstarsze było wsparciem dla młodszego pokolenia, dla rodziny.

- Obecnie obywatele powyżej 80 r.ż. stają się podobnym obciążeniem dla gospodarki jak najmłodsza grupa społeczna - zaznaczył profesor. Jak dodał, sposób w jaki podejdziemy do tworzenia polityki senioralnej jest miarą naszego humanizmu.

Zdaniem profesora, jeśli nic się nie zmieni w kształtowaniu polityki senioralnej, będziemy skazani niemal na gospodarczą katastrofę, bo coraz większa liczba niepracujących w stosunku do osób pracujących, poza problemem w ochronie zdrowia spowoduje problem ekonomiczny, gdyż spadnie PKB.

- Musimy pilnie pracować nad strategią polityki senioralnej i włączyć w nią także Polskę pozaresortową, szerzej zaangażować w opiekę nad seniorami społeczeństwa lokalne - proponował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR