Prof. Samoliński: upodmiotowić seniorów pod kątem zdrowotnym i biznesowym
Autor: DK/Rynek Seniora   14 kwietnia 2015 17:19

Jakie są najważniejsze priorytety polityki senioralnej w Polsce? Co już nam się udało zbudować, a co jeszcze zostało do zrobienia? Na te pytania odpowiada prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Zdaniem eksperta, dobrze sobie  radzimy z aktywizacją społeczną osób starszych, ale pozostaliśmy w tyle w dwóch obszarach.

 - Pierwszy z nich to ochrona zdrowia - naczelnym wyzwaniem jest połączenie opieki społecznej ze zdrowotną w jedną całość. Chodzi o to, by dywersyfikować formy wsparcia dla osób w wieku podeszłym, z wielochorobowością. Warto zastanowić się, na ile trzeba pomagać w warunkach domowych, a na ile musi to być związane z pobytem w profesjonalnych placówkach - mówi prof. Samoliński.

- Drugim bardzo ważnym obszarem jest tzw. srebrna gospodarka, która powinna upodmiotowić seniorów pod względem biznesowym. Pierwszym wyzwaniem jest tutaj wytwarzanie produktów jakościowo dostosowanych do osób w wieku starszym. Kolejna kwestia to tworzenie miejsc pracy dla osób w wieku podeszłym oraz odpowiednie wykorzystywanie ich obecności na rynku pracy - dodaje.

Bezpieczeństwo zdrowotne
Profesor podkreśla, że warto też zastanowić się nad tym, w jaki sposób projektowana ustawa o zdrowiu publicznym i Narodowy Program Zdrowia odniosą się do problematyki osób w wieku podeszłym.

- Generalnie wiadomo, że osiągnięcie bezpieczeństwa zdrowotnego w późnym wieku zależy od nas i jest pokłosiem dbania o zdrowie w trakcie całego życia - zaznacza. - Natomiast misją państwa i wszystkich środowisk w Polsce, w tym samorządowych, jest zbudowanie warunków do polityki prozdrowotnej oraz wyznaczanie tej polityki.

Z tym się oczywiście wiąże cały, zorganizowany system, który miałby swoją strukturę na poziomie centralnym i terenowym, przepływy informacji, kadry i zdefiniowane na potrzeby zdrowia publicznego środki finansowe.

- To się przełoży w perspektywie bardziej długoterminowej niż krótkoterminowej na bezpieczeństwo zdrowotne osób w wieku podeszłym. Dzięki temu będziemy mieli wydłużoną nie tylko oczekiwaną długość życia, ale też oczekiwaną długość życia w zdrowiu. To się opłaca wszystkim, zmniejszą się koszty chorób, skorzysta pacjent i cały system - ocenia prof. Samoliński.

Konieczna przebudowa
- Generalnie system ochrony zdrowia musi zostać zrewolucjonizowany pod kątem starzejącego się społeczeństwa - konkluduje.

Jak ocenia, potrzebna jest jego przebudowa, która będzie dotyczyła m.in. obecności seniora w gabinecie lekarskim, zrozumienia specyfiki wielochorobowości, dysfunkcyjności narządów zmysłów, zaburzeń poznawczych, które prowadzą do braku zdolności zapamiętywania ważnych informacji, które mogą wpływać na zdrowie itd.

- Te zagadnienia będą rzutowały na bezpieczeństwa ekonomiczne w perspektywie krótko i długoterminowej wszystkich krajów europejskich - stwierdza.

Prof. Bolesław Samoliński będzie wspołmoderatorem sesji panelowej pt. "Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (20-22 kwietnia 2015 r.). O Kongresie: www.eecpoland.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.