Prof. Samoliński wyjaśnia, dlaczego nie jest już konsultantem krajowym
Autor: MSX/Rynek Seniora   27 sierpnia 2014 16:15

Prof. Bolesław Samoliński, dotychczasowy konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, zgodnie z zapowiedziami złożył rezygnację ze stanowiska. To pierwsza rezygnacja po wejściu w życie nowego prawa dotyczącego konsultantów medycznych. Jak wyjaśnia nam profesor, jego rezygnacja nie ma z tym jednak nic wspólnego.

Prof. Samoliński złożył rezygnację 22 sierpnia. W rozmowie z nami podkreślił, że jego decyzja nie jest w żaden sposób związana z nowym prawem dotyczącym konsultantów medycznych: już wcześniej nosił się z tym zamiarem i informował Ministerstwo Zdrowia, że chciałby zrezygnować z funkcji.

- Moja decyzja jest nieodwołalna. Praca konsultanta medycznego wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania, także natury administracyjnej. Tymczasem ja jestem bardzo przeciążony. Dużo pracuję w obszarze np. polityki senioralnej i dlatego doszedłem do wniosku, że nie dam rady poświęcić się z pełną starannością wszystkiemu naraz. Stąd moja decyzja - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Samoliński.

Wcześniej o zmianach w ustawie o konsultantach wypowiadali się też inni eksperci. Prof. Jerzy Kruszewski, konsultant krajowy w dziedzinie alergologii wyjaśniał nam, że w jego ocenie sama funkcja konsultanta medycznego, powinna nadal ograniczać się do opiniowania problemów merytorycznych i nie powinien on wyręczać urzędników ministerstwa w pracy biurokratycznej.

Podkreślał też, że konsultant nie powinien być poddawany presji tzw. opinii publicznej i w tym zakresie winien mieć wsparcie ze strony ministerstwa, inaczej staje się nieobiektywny. Musi to być osoba bardzo kompetentna, stale uzupełniająca swą wiedzę (ogromne koszty), aktywnie uczestnicząca w życiu danej specjalności, prowadząca wykłady, mająca duży autorytet w środowisku. Dotychczasowa praktyka wyboru w zasadzie spełniały te kryteria.

Tymczasem zapowiadana przez nową ustawę o konsultantach publiczna lustracja biznesowa, zmienia pozycję konsultanta, poddaje go niebezpiecznej presji, czyni z niego bardziej polityka i urzędnika niż eksperta merytorycznego, dlatego - zdaniem prof. Kruszewskiego - na pewno znajdą się osoby, ktore w takich warunkach nie będą chciały pełnić tej funkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.