Program "Bezpieczna przystań" powalczy o europejską nagrodę

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 października 2016 09:32


Program "Bezpieczna przystań" powalczy o europejską nagrodę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poświęcony bezpieczeństwu ludzi starszych katowicki program profilaktyczny "Bezpieczna Przystań" został uznany za najlepszy tego typu w kraju i będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości.

Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas Konferencji Dobrych Praktyk Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, która odbędzie się 14-15 grudnia na Słowacji - podała katowicka policja i Urząd Miasta w Katowicach.

Nagrodę główną w konkursie stanowi kwota 10 tys. euro, ponadto przewidywane są dwa wyróżnienia po 5 tys. euro. W zeszłym roku Polskę reprezentował projekt "Cyberprzemoc w szkołach" Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji "Drogowskazy". Za najlepszy został uznany holenderski projekt poświęcony tej tematyce.

Tym razem Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) ogłosiła konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA), którego tematem jest zapobieganie przestępstwom przeciwko osobom starszym. Niedawno w siedzibie MSWiA odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, której zadaniem było wybranie jednego krajowego projektu do konkursu.

Innowacyjny projekt w Katowicach
Największą liczbę punktów otrzymał projekt katowickiej policji i Urzędu Miasta w Katowicach pt. "Bezpieczna przystań". Oceniający uznali go za innowacyjny i możliwy do powielenia w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

- Nie ukrywam satysfakcji, że nasz kraj w konkursie ECPA będzie reprezentował katowicki projekt. To kolejny sygnał, że nasze wysiłki zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w mieście są zauważane i doceniane - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Przypomniał, że miasto kosztem 13 mln zł uruchomiło niedawno Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy. - To nie tylko dowód na to, że bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z priorytetowych zadań samorządu, jakże istotnym dla jakości życia mieszkańców, ale i polem dla całego wachlarza aktywnych działań, na którym odnotowujemy coraz więcej sukcesów - zaznaczył.

Wzmocnić zaangażowanie innych
Katowiccy policjanci przypominają, że osoby starsze to grupa szczególnie podatna na stanie się ofiarą przestępstwa. Dlatego opracowali program adresowany do seniorów oraz wszystkich mieszkańców Katowic, którym na sercu leży bezpieczeństwo osób starszych. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa seniorów oraz ograniczenie liczby przestępstw z ich udziałem.

Program ukierunkowany jest na edukację bezpiecznych zachowań wśród seniorów, ale także wzmocnienie społecznego zaangażowania w troskę o bezpieczeństwo osób starszych. Obok tradycyjnej edukacji w zakresie bezpiecznych postaw prowadzonej przez policjantów i strażaków, istotę programu stanowi wzmacnianie więzi społecznych, lepsze wykorzystanie istniejących rozwiązań socjalnych, kulturalnych, zwiększających aktywność osób starszych w celu walki z anonimowością i samotnością.

Autorzy programu podkreślają, że efekt profilaktyczny uwarunkowany jest nie tylko edukacją samych seniorów, ale również dotarciem do ich krewnych, znajomych, sąsiadów, uwrażliwieniem społecznym na ich problemy. Artykuły oraz apele kierowane są zarówno do samych seniorów jak i całej społeczności katowiczan, w celu zwrócenia uwagi na problematykę bezpieczeństwa seniorów, okazania im zainteresowania, poświęcenia czasu i gotowości niesienia pomocy.

Więzi społeczne
Taki właśnie wymiar - nawiązywania międzypokoleniowych więzi społecznych - miało np. połączenie akcji "Zjedz obiad z seniorem" z programem "Bezpieczna Przystań". Informacje upowszechniane są za pośrednictwem lokalnych mediów i w internecie. Kampanie informacyjne prowadzone są też w urzędach, szpitalach, placówkach zdrowia, środkach komunikacji miejskiej, kościołach i sieci bibliotek.

Organizatorzy akcji wykorzystują też gadżety podnoszące bezpieczeństwo, np. alarmy osobiste, parasole i torby z elementami odblaskowymi i multimedialny poradniki bezpieczeństwa. Program ma charakter społeczny, interdyscyplinarny. Jego innowacyjność polega na zaangażowaniu wielu instytucji i podmiotów, ale przede wszystkim członków społeczności lokalnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych w przestrzeni publicznej - zaznacza policja.

Partnerami programu są m.in.: katowicki magistrat, Kuria Metropolitalna w Katowicach, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR