Program PO: obrona reformy emerytalnej i wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2015 11:11


Program PO: obrona reformy emerytalnej i wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego Ubezpieczenie pielęgnacyjne ma wesprzeć opiekę nad seniorami w warunkach domowych, ośrodków dziennych i stacjonarnych. Fot. Shutterstock

Jeśli PO zwycięży w jesiennych wyborach, zlikwiduje składkę na NFZ i ZUS. Zamierza też wprowadzić ubezpieczenie pielęgnacyjne, wspierające opiekę nad seniorami, oraz nie będzie zmieniać wieku emerytalnego - to niektóre punkty przedstawionego dziennikarzom tekstu programu Platformy Obywatelskiej.

Dziennikarzom przekazany został tekst programu. Platforma zakłada w nim,  że zlikwidowane mają zostać składki na ZUS i NFZ. 

Jakie są szczegóły realizacji tego postulatu? 

Docelowo każdy obywatel, zatrudniony na "jednolitym kontrakcie", ma płacić tylko jeden podatek dochodowy. "Jednolity kontrakt", o którym mowa w programie PO ma zastąpić dotychczasowe formy zatrudnienia - zarówno umowy cywilnoprawne trwające ponad miesiąc, jak i umowy o pracę uregulowane w Kodeksie pracy.

"Jednolity kontrakt" będzie dawał także uprawnienia ubezpieczeniowe.

System budżetowy zamiast składkowego
Wszystkie obowiązki związane z zasilaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia itp. przejąć ma Ministerstwo Finansów.

Jak należy zatem rozumieć (a tak rozumieją komentatorzy) - PO, podobnie jak PiS - proponuje de facto budżetowanie ochrony zdrowia. Pieniądze na jej funkcjonowanie miałyby pochodzić z podatków.

Obywatel miałby dokładać się do budżetu na zdrowie ze swojego podatku dochodowego. Dochód do opodatkowania będzie wyliczany na osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku osób o niskich dochodach stawka podatku będzie kształtowała się na poziomie - "nawet 10 proc.". W tym systemie maksymalna suma podatków i składek ma obniżyć się z obecnych 43,5 proc. do 39,5 proc. - wynika z zapisów programu.

Ubezpieczenia dodatkowe i pielęgnacyjne
Stworzona ma być możliwość dodatkowych ubezpieczeń w formie dobrowolnej, co nie ograniczy dostępu do świadczeń dla osób pozostających wyłącznie w systemie publicznym - dodaje partia w części programu zawierającej obietnice odnoszące się do zmian w ochronie zdrowia.

PO, jeśli wygra wybory, obiecuje też wykorzystane doświadczenia krajów UE w tworzeniu nowych form ubezpieczenia przez pracodawców. Wprowadzone mają zostać ubezpieczenia pielęgnacyjne, których celem będzie wsparcie opieki nad seniorami w warunkach domowych, ośrodków dziennych i stacjonarnych.

Wiek emerytalny i OFE bez zmian
W programie zapowiedziano też obronę reformy emerytalnej, wydłużającej stopniowo okres aktywności zawodowej do 67; OFE zostały uznane za trwały element systemu emerytalnego; system emerytalny ma zostać wzbogacony o bardziej powszechny III filar.

Konieczne jest również zwiększenie atrakcyjności ubezpieczeń dobrowolnych i zachęt dla osób o niższych zarobkach przez łączenie wkładu pracownika z uzupełnieniem ze strony pracodawcy; jedną z możliwości jest automatyczne zapisanie do programu, z możliwością wycofania się, przy silnych zachętach do dalszego uczestnictwa w nim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.