Projekt emerytur dla matek z co najmniej czworgiem dzieci gotowy. Będzie też działał wstecz

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 sierpnia 2018 18:00


Projekt emerytur dla matek z co najmniej czworgiem dzieci gotowy. Będzie też działał wstecz Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt emerytur dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, jest gotowy, niebawem trafi do konsultacji zewnętrznych - poinformował w poniedziałek (6 sierpnia) wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

- Projekt jest obecnie w konsultacjach wewnętrznych, jest właściwie gotowy, będziemy go wysyłać w najbliższym czasie do konsultacji zewnętrznych - powiedział Marczuk na antenie TOK FM.

Ocenił, że świadczenie jest "bardzo mocno sprawiedliwościowe".

- Ktoś, kto urodził i wychował czworo dzieci i więcej, nie może być w takiej sytuacji, że zostaje na stare lata bez nawet jednej złotówki świadczenia - stwierdził. Jak zaznaczył, "nie może być dalej takiej krzywdzącej sytuacji, że jest mama, która urodziła ośmioro dzieci, które pracują i płacą w Polsce podatki, a ona klepie biedę na starość".

- To będzie wysokość emerytury minimalnej, to będzie zabezpieczenie socjalne mam - co do zasady mam, choć są wyjątkowe sytuacje, gdy tatowie będą otrzymywać to świadczenie - które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - powiedział.

Marczuk wyjaśnił, że jeżeli mama, która urodziła i wychowała co najmniej czwórkę dzieci, pracowała i przysługuje jej niewielka emerytura, to ZUS dopłaci jej do minimalnego świadczenia, które w tej chwili wynosi 1029 zł. Przykładowo: jeśli kobieta miałaby mieć 700 zł emerytury, to ZUS dołoży jej 300 zł. Jeśli mama co najmniej czworga dzieci nigdy nie pracowała, wtedy otrzyma minimalne świadczenie tysiąc zł.

Pytany, czy system emerytalny udźwignie kolejne obciążenia, wiceminister stwierdził, że rodzin, które mają czworo dzieci, jest w Polsce 70 tys. Podał, że koszt maksymalny, na starcie, jest szacowany na 915 mln zł.

- Świadczenie będzie działało wstecz; obejmie mamy, które kiedykolwiek urodziły czworo dzieci. Statystycznie tych mam w miarę upływu czasu będzie coraz mniej, więc kwota będzie maleć - wskazał. Podał, że "ZUS na emerytury wydaje miesięcznie około 12 mld zł, czyli rocznie ponad 150 mld" i ocenił, że "świadczenie nie zrujnuje systemu emerytalnego". - Poza tym taka osoba nie będzie korzystała z pomocy społecznej - wskazał.

O zabezpieczeniu emerytalnym matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci, mówiła w połowie kwietnia w Warszawie podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy wicepremier Beata Szydło, przedstawiając rozwiązania z zakresu polityki prorodzinnej przygotowane w ramach kierowanego przez nią Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR