Projekt ujednolicenia zasad orzekania o niepełnosprawności trafi do premiera w wakacje

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 lipca 2018 16:57


Projekt ujednolicenia zasad orzekania o niepełnosprawności trafi do premiera w wakacje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy w sprawie zasad orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy zostanie przekazany do premiera w wakacje - zapowiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że w projekcie zaproponowane mają być dwa stopnie niepełnosprawności.

Prezes ZUS jest szefową międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

- W tej chwili pracujemy na finalnym projekcie (w sprawie zasad orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy - PAP), przyjętym przez zespół. To są jeszcze prace zastrzeżone, członkowie zespół mają prawo do końca tygodnia zgłaszać uwagi - powiedziała we wtorek (17 lipca) Uścińska.

- Myślę, że w wakacje przekażemy go do premiera i będziemy czekać, w jaki sposób będzie to komunikowane i co będzie dalej procedowane - dodała.

Zaznaczyła, że wstępne rozwiązania przewidują stworzenie systemu z dwoma stopniami niepełnosprawności. Zwróciła uwagę, że wraz z reformą orzecznictwa powinno się stworzyć specjalny system informatyczny.

- W tej chwili nie można projektować takich przedsięwzięć bez sytemu informatycznego, który od pierwszego dnia wejścia w życie (przepisów - PAP) monitoruje, kto ma w tym systemie orzeczenie i świadczenie - wyjaśniała szefowa Zakładu.

W czerwcu szefowa ZUS powiedziała, że "ostatnim zadaniem zespołu jest stworzenie jednego systemu orzekania do wszystkich celów związanych z niepełnosprawnością, niezdolnością do pracy oraz nowo wyszczególnioną kategorią niesamodzielności.

- Będzie to istotna zmiana w porównaniu do obecnego, silnie pofragmentowanego systemu - wyjaśniła prezes ZUS.

Ponadto zwróciła uwagę, że nowe rozwiązania mają maksymalnie uprościć proces orzekania i ułatwić osobom niepełnosprawnym odnalezienie się w nim.

- Posłużyć ma temu m.in. integracja danych o orzeczeniach. Obecnie są one rozproszone w systemach informatycznych pięciu różnych instytucji. Po reformie będą gromadzone w jednym systemie obsługującym instytucję orzeczniczą - podkreśliła prof. Uścińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR