Projekty dla starszych i niepełnosprawnych w budżecie obywatelskim Katowic

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 czerwca 2017 11:37


Projekty dla starszych i niepełnosprawnych w budżecie obywatelskim Katowic Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Koperta życia" dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, mural upamiętniający miejscowych olimpijczyków, ogrody sensoryczne do terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych - znalazły się wśród 350 projektów, zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Katowic. Głosowanie we wrześniu.

W puli do rozdysponowania jest ponad 24,5 mln zł - najwięcej jak do tej pory.

- Katowicki budżet obywatelski staje się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców. Frekwencja zwiększa się z roku na rok - w tym roku złożono aż 350 wniosków. Cieszę się, że katowiczanie chętnie korzystają z budżetu obywatelskiego, który jest świetnym narzędziem do wprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak podało w piątek biuro prasowe katowickiego magistratu, spośród 350 zgłoszonych projektów - 35 to zadania ogólnomiejskie. Prawie taką samą liczbę wniosków zgłoszono dla dzielnicy Piotrowice-Ochojec (34), co jest tegorocznym rekordem wśród dzielnic. Ponadto 25 wniosków wpłynęło dla Podlesia, a po 20 dla Giszowca i Kostuchny.

Tym razem do rozdysponowania jest ponad 24,5 mln zł; wartość wszystkich zgłoszonych projektów przekracza 71,5 mln zł. Z kolei wartość proponowanych projektów ogólnomiejskich wynosi ponad 21 mln zł, a dostępna pula środków w tej kategorii to 3,1 mln zł.

Projekty do budżetu obywatelskiego można było zgłaszać do połowy maja. Ich weryfikacja pod względem formalnym powinna się zakończyć do połowy czerwca; urzędnicy sprawdzają np., czy do wniosku dołączono wszystkie wymagane dokumenty oraz czy szacunkowy koszt projektu nie przekracza puli dostępnych środków.

Następnie wnioski, które spełnią powyższe warunki zostaną przekazane do weryfikacji merytorycznej do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych. Lista zaopiniowanych pozytywnie wniosków ma być znana 24 sierpnia. Głosowanie odbędzie się od 11 do 24 września.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku zgłoszone projekty dotyczą głównie sportu i rekreacji, bezpieczeństwa, kultury, edukacji, zwierząt, zieleni i estetyki oraz infrastruktury.

Projekty dotyczą m.in. powstania samoobsługowych serwisów rowerowych, boisk wielofunkcyjnych, monitoringu, zakupu sprzętu ratowniczego dla OSP, wybiegów dla psów, ogrodów sensorycznych do terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, świątecznych iluminacji, zazielenienia bulwarów Rawy, wymiany oświetlenia ulicznego czy rozbudowy parkingów.

Wśród nowości w ramach katowickiego budżetu obywatelskiego wymienić można "Kopertę życia" - akcję skierowaną do seniorów, osób niepełnosprawnych i samotnych z Osiedla Tysiąclecia oraz Szopienickie Trio Olimpijskie - mural upamiętniający szopienickich olimpijczyków.

Z kolei w ramach projektów ogólnomiejskich zaproponowano m.in. miasteczko ruchu drogowego dla dzieci w Dolinie Trzech Stawów, Kolejkę Balkan - łączącą zabytki techniki, Rozbudowę Stanicy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej przy Stawie Morawa czy budowę Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy - "Tor Katowice" w Nikiszowcu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR