Przedsiębiorcy oczekują aktywnej polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DK/Rynek Seniora   10 października 2014 14:20


Przedsiębiorcy oczekują aktywnej polityki senioralnej Fot. BCC

Wypracowanie rozwiązań pozwalających na godzenie życia zawodowego z rodzinnym przez osoby pracujące, które często sprawują opieką nad rodzicami lub innymi osobami od nich zależnymi - to jeden z postulatów Zenona Wasilewskiego, eksperta Business Centre Club ds. prawa medycznego.

- Polityka senioralna to ważne zadanie dla nowego rządu Ewy Kopacz w kontekście polityki zdrowotnej i opieki społecznej wobec osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Pod koniec ubiegłego roku rząd przyjął strategię długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-20 - przypomina ekspert.

Ocenia, że nacisk słusznie położono na rozwój opieki geriatrycznej i usług opiekuńczych oraz profilaktykę. Jego zdaniem dobrze, że również nowy rząd premier Kopacz ten problem dostrzega.

- Utworzenie Instytutu Geriatrii to ważna deklaracja i krok we właściwym kierunku. Jego powołanie umożliwi wyedukowanie i wykształcenie lekarzy geriatrów pracujących nie tylko na oddziałach geriatrycznych, ale także na oddziałach interny czy kardiologii - podkreśla Zenon Wasilewski.

Jak zaznacza, polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie co rodzi poważne implikacje ekonomiczne, zdrowotne i społeczne. Według danych GUS liczba osób w wieku produkcyjnym do 2035 r. zmniejszy się z 25,8 mln do 21,8 mln. Według prognoz, liczba mieszkańców Polski zmaleje o ponad 2 mln osób.

Wpływ na gospodarkę
- Ubywać będzie podatników. To niezbyt optymistyczna perspektywa dla polskiej gospodarki, która straci znaczną część kapitału ludzkiego i obciążona zostanie kosztami opieki medycznej nad stale rosnącą liczbą osób starszych - mówi przedstawiciel pracodawców.

Czego zatem oczekują przedsiębiorcy, jeśli chodzi o politykę senioralną?

Jak wylicza po kolei ekspert BCC:

- zmian wyceny leczenia geriatrycznego i przyjęcia rozwiązań systemowych, które odciążą szpitale.

- wypracowania rozwiązań pozwalających na godzenie życia zawodowego z rodzinnym przez osoby pracujące, które często sprawują opieką nad rodzicami lub innymi osobami od nich zależnymi.

- wykorzystania nowoczesnej technologii IT stosowanej w teleopiece. To szansa rozwoju dla małych jak i średnich przedsiębiorstw z sektora technologicznego z obszaru IT oraz wyrobów medycznych.

- obniżenia kosztów leczenia, transportu chorych oraz ich rehabilitacji.

Specjalista ds. prawa medycznego zastrzega, że horyzont roku 2020 to okres wymagający ogromnego nakładu środków i pracy na każdym poziomie, począwszy od administracji centralnej, poprzez samorządową, po organizacje pozarządowe i pracodawców.

- Finansowanie nowoczesnych, kosztowo-efektywnych technologii medycznych nie powinno być postrzegane, tak jak obecnie, wyłącznie w kategorii kosztów, ale jako inwestycja w zdrowie przynosząca istotne korzyści dla społeczeństwa i gospodarki – podkreśla.

Jego zdaniem warto inwestować wykorzystując środki unijne w innowacje w profilaktyce, leczeniu, organizacji systemu, aby w efekcie lepiej adresować wyzwania demograficzne oraz racjonalniej wydawać środki na ochronę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.