Przedsiębiorcy potrzebują zdrowych seniorów
Autor: BCC/Rynek Seniora   15 maja 2015 14:44

Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie. Rodzi to poważne implikacje medyczne, prawne, ekonomiczne i społeczne - czytamy w komentarzu nadesłanym przez Business Centre Club.

Według rankingu ONZ, wśród państw najbardziej przyjaznych osobom powyżej 60 lat, Polska zajmuje najgorsze miejsce w gronie krajów UE. Również z raportu NIK pt. wynika negatywna ocena działań  Ministerstwa Zdrowia w zakresie opieki medycznej nad tą grupą obywateli.

Źle z dostępem do świadczeń
- W ocenie NIK, dostępność opieki geriatrycznej jest niewystarczająca i wykazuje duże  zróżnicowanie terytorialne. Brakuje nie tylko lekarzy specjalistów (geriatrów – 0,8/100 tys. mieszkańców), ale przede wszystkim kompleksowych i wystandaryzowanych procedur postępowania w opiece medycznej nad osobami w podeszłym wieku - wskazuje Rafał Wasilewski ekspert ds. prawa medycznego BCC.

Również ocena NIK dotycząca NFZ wskazuje na brak określenia warunków finansowania opieki medycznej osób w podeszłym wieku, co ogranicza  pacjentom dostęp do opieki medycznej oraz zawyża świadczeniodawcom koszty leczenia. Raport NIK wskazuje, że mimo wzrostu wartości zakontraktowanych w umowach dotyczących świadczeń w zakresie geriatrii, pogorszył się dostęp do świadczeń  zdrowotnych w tym zakresie.

Pomimo krytycznej oceny NIK, Ministerstwo Zdrowia w ramach swoich kompetencji i nadzoru nad NFZ podejmuje działania zmierzające do poprawy dostępu seniorów do świadczeń opieki zdrowotnej  oraz jakości udzielanych im usług.

 - Kluczowe są:  pakiet onkologiczno-kolejkowy, programy geriatryczne i wprowadzane systemy informacyjne. Szansą dalszej poprawy opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku będzie ustawa o zdrowiu publicznym oraz przyszły Narodowy Plan Zdrowia, który ma szczególnie duże znaczenie dla systemu opieki nad osobami starszymi - zaznacza Rafał Wasilewski.

Poważnym zagrożeniem dla całego systemu lecznictwa w Polsce i realizacji zamierzonych w NPZ celów medycznej opieki senioralnej jest brak lekarzy specjalistów nie tylko z zakresu geriatrii. Według danych Naczelnej Rady Lekarskiej ponad połowa lekarzy specjalistów ma ukończone 50 lat.

Najstarsi to specjaliści medycyny lotniczej (średnia wieku 67 lat) oraz diagności laboratoryjni (63 lata). Zwłaszcza wiek tych ostatnich musi niepokoić, bo to właśnie oni są uznawani za wąskie gardło sytemu. Średnio 55 lat ukończył polski chirurg. Do wieku 60 lat zbliża się statystyczny reumatolog, otolaryngolog, gastroenterolog, ginekolog. Przy starzejącym się społeczeństwie, zapotrzebowanie na ich usługi będzie wzrastało.

Polityka senioralna i nowe technologie
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wdrożeniem nowych rozwiązań z zakresu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi m.in. w postaci dziennych domów opieki medycznej (w ramach wieloletniego programu „Senior – Wigor”).

W założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020 w obszarze „Zdrowie i Samodzielność” określono następujące priorytety:

1. Stworzenie systemowych rozwiązań, pozwalających na rozwój usług medycznych dla osób starszych.
2. Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna.
3. Rozwój usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych.

Do tradycyjnego modelu opieki zdrowotnej i społecznej włączone zostały innowacyjne rozwiązania technologiczne: telemedycyna i teleopieka. - Dobrze, że Ministerstwo Zdrowia podejmuje inicjatywę ustawodawczą wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących telemedycyny do ustawy z 28 kwietnia 2011r. o systemie informacji w ochronie zdrowia - ocenia ekspert BCC.

Rynek usług dla osób starszych stale się rozwija. Jest perspektywiczny także dla firm oferujących rozwiązania IT, w tym dla firm z sektora bezpieczeństwa IT oraz wyrobów medycznych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.