Przemoc wobec starszych: najbardziej narażone są kobiety

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   21 stycznia 2016 13:47


Przemoc wobec starszych: najbardziej narażone są kobiety Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Prawna informuje, że według różnych statystyk nawet co trzecia starsza osoba spotkała się z agresją. Najczęściej przemoc stosują mężczyźni z najbliższej rodziny.

Jak wynika z raportu „Polki 50 plus”, na agresję najbardziej narażone są kobiety. Częściej niż mężczyźni ukrywają, że są ofiarami przemocy. Jednym z powodów jest lęk przed konsekwencjami ujawnienia patologii, szczególnie w sytuacji, gdy sprawcą przemocy jest opiekun, od którego ofiara jest w różnym stopniu zależna.

Z kolei badanie AVOW-study przeprowadzone w pięciu krajach UE (w Finlandii, Austrii, Belgii, Portugalii i na Litwie) pokazało, że na przemoc było narażonych 28,1 proc. kobiet, w tym na przemoc fizyczną 2,5 proc., seksualną 3,1 proc., na zaniedbanie 5,4 proc., na łamanie praw obywatelskich 6,4 proc., na przemoc finansową 8,8 proc., a najwięcej było ofiarami przemocy emocjonalnej - 23,6 proc. Najczęściej sprawcą przemocy wobec starszej kobiety był mąż lub partner, a w następnej kolejności dzieci (głównie syn).

Według danych Centrum Badania Opinii Publicznej (2005), 24 proc. polskich kobiet w wieku 65+ było ofiarami przemocy psychicznej (wyzwiska, obrażanie) ze strony męża, a na przemoc fizyczną (popychanie, uderzanie) przez męża skarżyło się 8 proc. kobiet.

Prawniczka, prof. Monika Płatek na łamach GP zauważa, że w modelu polskim brak jest stypizowanego przestępstwa przemocy w rodzinie, a występuje zaledwie znęcanie się. Według prawniczki co najmniej sprzyja to bierności organów ścigania i wzmacnia poczucie bezkarności sprawców.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR