Przeżył atak nuklearny na Nagasaki. 95-latek dostanie odszkodowanie za "straty moralne"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 marca 2016 13:49


Przeżył atak nuklearny na Nagasaki. 95-latek dostanie odszkodowanie za "straty moralne" Holender był przetrzymywany w obozie oddalonym 1,7 km od Nagasaki, gdzie bomba atomowa zabiła bezpośrednio 75 tys. ludzi. Fot. Moyan Brenn, Flickr.com, (CC BY 2.0)

95-letni Holender, były jeniec wojenny, który był w Nagasaki w momencie zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na to miasto, otrzyma od rządu Japonii odszkodowanie w wysokości 1,1 mln jenów (8800 euro) - poinformował we wtorek (1 marca) jego adwokat.

Odszkodowanie przyznano Willy'emu Buchelowi, który był w Nagasaki, gdy pod koniec II wojny światowej, 9 sierpnia 1945 roku, siły powietrzne USA przeprowadziły atak nuklearny.

Były jeniec pozwał japońskie władze w maju ubiegłego roku, domagając się odszkodowania za poniesione szkody moralne - poinformował jego prawnik Hidekazu Zaima. Prowadzona przez sąd mediacja zakończyła się porozumieniem i przyznaniem Buchelowi odszkodowania.

Adwokat zwrócił uwagę, że decyzja "ma wielkie znaczenie, gdyż sąd ocenił, iż prawo do odszkodowania mogą rościć sobie osoby spoza Japonii, które przeżyły zrzucenie bomby atomowej". Jest to pierwsza tego typu ugoda między japońskim rządem a byłym jeńcem wystawionym na promieniowanie - zaznaczył.

Buchel był przetrzymywany w obozie oddalonym 1,7 km od Nagasaki, gdzie bomba atomowa zabiła bezpośrednio 75 tys. ludzi. Zrzucona trzy dni wcześniej na Hiroszimę bomba atomowa uśmierciła 140 tys. ludzi. Trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą te ataki; łączną liczbę ofiar szacuje się na 275 tys. Do dziś jednak w Japonii umierają ludzie na skutek choroby popromiennej.

Do Holandii Buchel powrócił w roku 1950. Pomimo odczuwanych - jak twierdzi - skutków promieniowania, nie skorzystał z pełnego ubezpieczenia zdrowotnego, oferowanego Japończykom, którzy przeżyli wybuch.

Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki zmusiło Japonię do podpisania bezwarunkowej kapitulacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.