Przywileje, ulgi i zniżki dla seniorów w pigułce

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   28 grudnia 2015 12:43


Przywileje, ulgi i zniżki dla seniorów w pigułce Emeryci mogą zaoszczędzić dzięki różnym zniżkom, ulgom i uprawnieniom. Fot. Fotolia

Status seniora niesie za sobą wiele udogodnień i przywilejów. Jakie są te najważniejsze?

Emeryci (i renciści) mają ustawowe prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku ze zniżką 37 proc. wszystkimi rodzajami pociągów. Dodatkowo poszczególne spółki kolejowe oferują własne zniżki - najczęściej od 15 do 30 proc. Upusty dla seniorów u przewoźników autobusowych sięgają od 20 do 35 proc., czasami zniżki oferują też linie lotnicze (10-25 proc.).

Ulgi na przejazdy komunikacją miejską dla emerytów zależą od decyzji władz lokalnych. Zazwyczaj starsi mieszkańcy przy zakupie biletów korzystają z 50 proc. zniżki. Po przekroczeniu 70 r.ż. transport miejski jest darmowy.

Osoby kończące 65 lat mają ustawowe prawo do ulgowych wstępów do muzeów państwowych. Kina, teatry czy baseny przyznają ulgi indywidualnie. We wszystkich przypadkach zniżka wynosi zazwyczaj 50 proc.

Część seniorów nie musi też płacić abonamentu rtv - z opłaty zwolnione są osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Abonamentu nie płacą też osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Wszystkie osoby powyżej 75 r. ż. mogą korzystać z radia czy telewizji za darmo.

Senior jest także chroniony w miejscu pracy - pracodawca nie może bowiem wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury - są jednak wyjątki od tej reguły. Warunkiem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Wg optymistycznych szacunków od 1 maja 2016 r. może zacząć obowiązywać "senioralna" lista leków - ma powstać wykaz darmowych medykamentów. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.