PSL: 15 tys. podpisów ws. powołania komitetu inicjatywy ustawodawczej "Emerytura bez podatku"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 czerwca 2018 15:30


PSL: 15 tys. podpisów ws. powołania komitetu inicjatywy ustawodawczej "Emerytura bez podatku" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PSL zebrało 15 tys. podpisów pod wnioskiem o powołanie komitetu inicjatywy ustawodawczej "Emerytura bez podatku" - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ludowcy nie wejdą w żadną koalicję bez gwarancji wprowadzenia tej ustawy.

PSL na czwartkową (21 czerwca) konferencję w Sejmie zaprosiło przedstawicieli środowiska seniorów z różnych stowarzyszeń emerytów i rencistów, klubów seniora i uniwersytetów trzeciego wieku.

- Chcemy dzisiaj poinformować, że zebraliśmy 15 tys. podpisów pod powołaniem komitetu inicjatywy ustawodawczej, zbierającej podpisy pod projektem (ustawy) "Emerytura bez podatku" - powiedział lider PSL. Przypomniał, że do rejestracji komitetu wymagany jest tysiąc podpisów.

Jak mówił, "solennym zobowiązaniem" PSL jest wprowadzenie tego projektu. - To jest projekt najważniejszy dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że rządząca większość w pierwszym czytaniu odrzuciła analogiczny projekt poselski PSL.

- Nie wejdziemy w żadną koalicję po wyborach, nie zawrzemy żadnej umowy koalicyjnej, nie będziemy współtworzyć żadnego rządu, który nie zagwarantuje wprowadzenia ustawy "Emerytura bez podatku" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szefem komitetu inicjatywy obywatelskiej będzie poseł PSL Mieczysław Kasprzak.

Kasprzak mówił, że Polacy pracują najdłużej w Europie, płacą "solidne podatki" przez kilkadziesiąt lat, natomiast później "jeszcze raz muszą od zgromadzonych przez siebie pieniędzy płacić podatek". - Polacy oczekują zniesienie podatków od rent i emerytur - podkreślił poseł Stronnictwa.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski uważa, że owoce wzrostu gospodarczego powinny być dzielone sprawiedliwie. - Jeżeli starczyło na program 500 plus, który PSL poparło, to także powinno wystarczyć środków na to, aby zrealizować postulat emerytów - projekt obywatelski "Emerytura bez podatku" - powiedział.

Jak mówił, realizacja projektu to koszt ponad 20 mld zł.

Politycy poinformowali, że po konferencji udadzą się z zebranymi podpisami do marszałka Sejmu, aby zarejestrować komitet obywatelski.

Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, że od momentu, kiedy marszałek podejmie decyzję o powołaniu komitetu inicjatywy obywatelskiej, są trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy. Zaznaczył, że do tej liczby będzie wliczone 15 tys. już zebranych podpisów pod wnioskiem o powołanie komitetu.

Na konferencji wystąpili też przedstawiciele seniorów i członkowie komitetu inicjatywy ustawodawczej. Pułkownik Ryszard Karpiński podkreślił, że jako żołnierz jest apolityczny; apelował, by nie wierzyć w wysokie wojskowe emerytury. - Nie wierzcie w te bajki, to są bzdury totalne - przekonywał. Inni seniorzy podkreślali, że starsi ludzie chcą być aktywni i angażować się w życie publiczne.

Projekt "Emerytura bez podatku" zakłada, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby "na rękę" świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyliczał przed złożeniem projektu w Sejmie Kosiniak-Kamysz, dzięki takiemu zabiegowi emeryci i renciści zyskaliby ok 20 proc. wartości świadczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR