
PSL zebrało 15 tys. podpisów pod wnioskiem o powołanie komitetu inicjatywy ustawodawczej "Emerytura bez podatku" - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ludowcy nie wejdą w żadną koalicję bez gwarancji wprowadzenia tej ustawy.
PSL na czwartkową (21 czerwca) konferencję w Sejmie zaprosiło przedstawicieli środowiska seniorów z różnych stowarzyszeń emerytów i rencistów, klubów seniora i uniwersytetów trzeciego wieku.
- Chcemy dzisiaj poinformować, że zebraliśmy 15 tys. podpisów pod powołaniem komitetu inicjatywy ustawodawczej, zbierającej podpisy pod projektem (ustawy) "Emerytura bez podatku" - powiedział lider PSL. Przypomniał, że do rejestracji komitetu wymagany jest tysiąc podpisów.
Jak mówił, "solennym zobowiązaniem" PSL jest wprowadzenie tego projektu. - To jest projekt najważniejszy dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Przypomniał, że rządząca większość w pierwszym czytaniu odrzuciła analogiczny projekt poselski PSL.
- Nie wejdziemy w żadną koalicję po wyborach, nie zawrzemy żadnej umowy koalicyjnej, nie będziemy współtworzyć żadnego rządu, który nie zagwarantuje wprowadzenia ustawy "Emerytura bez podatku" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Szefem komitetu inicjatywy obywatelskiej będzie poseł PSL Mieczysław Kasprzak.
Kasprzak mówił, że Polacy pracują najdłużej w Europie, płacą "solidne podatki" przez kilkadziesiąt lat, natomiast później "jeszcze raz muszą od zgromadzonych przez siebie pieniędzy płacić podatek". - Polacy oczekują zniesienie podatków od rent i emerytur - podkreślił poseł Stronnictwa.
Poseł PSL Piotr Zgorzelski uważa, że owoce wzrostu gospodarczego powinny być dzielone sprawiedliwie. - Jeżeli starczyło na program 500 plus, który PSL poparło, to także powinno wystarczyć środków na to, aby zrealizować postulat emerytów - projekt obywatelski "Emerytura bez podatku" - powiedział.
Jak mówił, realizacja projektu to koszt ponad 20 mld zł.
Politycy poinformowali, że po konferencji udadzą się z zebranymi podpisami do marszałka Sejmu, aby zarejestrować komitet obywatelski.
Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, że od momentu, kiedy marszałek podejmie decyzję o powołaniu komitetu inicjatywy obywatelskiej, są trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów pod projektem ustawy. Zaznaczył, że do tej liczby będzie wliczone 15 tys. już zebranych podpisów pod wnioskiem o powołanie komitetu.
Na konferencji wystąpili też przedstawiciele seniorów i członkowie komitetu inicjatywy ustawodawczej. Pułkownik Ryszard Karpiński podkreślił, że jako żołnierz jest apolityczny; apelował, by nie wierzyć w wysokie wojskowe emerytury. - Nie wierzcie w te bajki, to są bzdury totalne - przekonywał. Inni seniorzy podkreślali, że starsi ludzie chcą być aktywni i angażować się w życie publiczne.
Projekt "Emerytura bez podatku" zakłada, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby "na rękę" świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyliczał przed złożeniem projektu w Sejmie Kosiniak-Kamysz, dzięki takiemu zabiegowi emeryci i renciści zyskaliby ok 20 proc. wartości świadczenia.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych