PSL: 7-8 mld zł ze składki rentowej na fundusz senioralny

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 października 2015 16:27


PSL: 7-8 mld zł ze składki rentowej na fundusz senioralny Na zdj. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PTWP Piotr Waniorek

PSL proponuje, aby 2 proc. ze składki rentowej płaconej przez pracodawców było przeznaczane na fundusz senioralny - poinformował w sobotę (17 października) Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego dałoby to 7-8 mld zł na opiekę nad osobami starszymi.

Jak przypomniał wiceprzewodniczący PSL i szef resortu pracy i polityki społecznej, składka rentowa 4 lata temu została podniesiona do 8 proc. podstawy wymiaru składki. - My teraz proponujemy, żeby nie obniżać tej składki, pomimo że jest dużo lepsza sytuacja na rynku pracy i jej większa ściągalność, proponujemy te 2 proc. przeznaczyć na fundusz senioralny - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że przy większej liczbie osób pracujących dałoby to ok. 7-8 mld zł z przeznaczeniem na zadania związane z opieką nad osobami starszymi, m.in. bardzo dobre funkcjonowanie domów pomocy społecznej, domów dziennego pobytu dla seniorów czy asystentów osób starszych.

- Demografia się niezwykle zmienia, już teraz 80-latków i starszych mamy ponad 1,5 mln, a stulatków ponad 5 tys., a będzie ich z roku na rok przybywać - zauważył Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, że rodzina stanowi główny punkt programu PSL.

Według niego opieka nad seniorami generuje nowe miejsca pracy w sektorze tzw. srebrnej gospodarki - produktów i usług adresowanych do osób starszych. - To jest gałąź gospodarki, która będzie się najdynamiczniej rozwijać w najbliższym czasie, tu starsi dają prace młodym, a nie starzy odbierają pracę młodym - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.