PSL kontra PiS w kwestii emerytur rolników

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 listopada 2016 12:58


PSL kontra PiS w kwestii emerytur rolników Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PiS w kwestii wieku emerytalnego działa na szkodę rolników, nie szanuje obywateli - przekonywali politycy PSL. Ich zdaniem, PiS - nie popierając poprawek PSL do prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny - utracił "słuch społeczny" na wsi.

Poseł ludowców Krystian Jarubas powiedział w środę (16 listopada) na konferencji prasowej, że sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała odrzucenie wszystkich poprawek klubu PSL do prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny.

- PiS nie szanuje obywateli, nie szanuje prezydenta, nie szanuje związków zawodowych - podkreślił. PSL chciało, by można było przechodzić na emeryturę osiągnąwszy - 35 lat stażu pracy dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Ludowcy proponowali też, by niektórzy rolnicy mogli odchodzić na wcześniejszą emeryturę.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że PiS w kwestii wieku emerytalnego działa na szkodę rolników. - PiS mieniący się od niedawna obrońcą polskiej wsi, zmienia warunki (dotyczące emerytur) na szkodę rolników, podnosi z dnia na dzień wiek emerytalny rolnikom do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - podkreślił.

Zdaniem prezesa PSL, działania PiS to "faryzeizm". - Wielkie obietnice PiS wobec wsi są faryzejskie, to niedopuszczalne - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że "PiS utracił swój słuch społeczny, szczególnie na wsi". - Wieś nie da się drugi raz nabrać na puste obietnice - przekonywał

We wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała odrzucenie poprawek klubu PSL do prezydenckiego projektu ustawy, który przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Członkowie komisji zarekomendowali odrzucenie poprawki, która zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy - 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Sejmowa komisja zarekomendowała też odrzucenie poprawki PSL, która zakładała, że niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2022 r. Jest tak według obecnych przepisów, które mają wygasnąć wraz z końcem 2017 r.

Głosowanie nad prezydenckim projektem ustawy zaplanowane jest w Sejmie w środę po godz. 12.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR