PSL proponuje zwiększenie liczby geriatrów w swoim "Pakcie dla zdrowia"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 września 2016 15:19


PSL proponuje zwiększenie liczby geriatrów w swoim "Pakcie dla zdrowia" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia oraz maksymalne pozyskanie środków z UE na inwestycje w tej dziedzinie - to niektóre z propozycji PSL w ramach "Paktu dla zdrowia". Wśród propozycji ludowców znalazło się m.in. zwiększenie liczby geriatrów poprzez uruchomienie tzw. krótkiej ścieżki specjalizacyjnej.

Zapisy "Paktu dla zdrowia" to efekt pracy nad programem PSL; ma on być przyjęty na jesiennym kongresie partii.

W dokumencie ludowcy proponują m.in. powiązanie zarobków pielęgniarek z wynagrodzeniem lekarzy (docelowo wynagrodzenie pielęgniarki miałoby wynosić minimum 60 proc. wynagrodzenia lekarza), zwiększenie do 2020 roku całkowitych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do poziomu 9 proc. PKB. PSL uważa, że pieniądze powinny pochodzić z przesunięcia środków ze składki rentowej, tak aby obciążenia podatników z tytułu składki zdrowotnej nie wzrosły.

PSL jest przeciwko dodatkowemu obciążaniu samorządów, które są właścicielami szpitali, koniecznością spłaty zadłużeń. Wśród pomysłów ludowców znalazło się także zwiększanie przychodu polskich szpitali poprzez leczenie obywateli z innych państw w ramach tzw. "turystyki medycznej".

Zdaniem PSL inwestycje w ochronie zdrowia należy wykonać dzięki maksymalnemu pozyskaniu na ten cel środków z UE, jak również dzięki środkom pochodzącym z partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dobrym pomysłem - według ugrupowania - jest zwiększenie, we współpracy z lekarzami rodzinnymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz rodzicami, wysiłku na rzecz popularyzacji aktywności fizycznej oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. PSL proponuje także powrót gabinetów lekarskich do szkół. Kolejną inicjatywą jest zwiększenie liczby lekarzy geriatrów m.in. dzięki stworzeniu "krótkiej ścieżki specjalizacyjnej" dla lekarzy internistów oraz lekarzy medycyny rodzinnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR