
Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia oraz maksymalne pozyskanie środków z UE na inwestycje w tej dziedzinie - to niektóre z propozycji PSL w ramach "Paktu dla zdrowia". Wśród propozycji ludowców znalazło się m.in. zwiększenie liczby geriatrów poprzez uruchomienie tzw. krótkiej ścieżki specjalizacyjnej.
Zapisy "Paktu dla zdrowia" to efekt pracy nad programem PSL; ma on być przyjęty na jesiennym kongresie partii.
W dokumencie ludowcy proponują m.in. powiązanie zarobków pielęgniarek z wynagrodzeniem lekarzy (docelowo wynagrodzenie pielęgniarki miałoby wynosić minimum 60 proc. wynagrodzenia lekarza), zwiększenie do 2020 roku całkowitych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do poziomu 9 proc. PKB. PSL uważa, że pieniądze powinny pochodzić z przesunięcia środków ze składki rentowej, tak aby obciążenia podatników z tytułu składki zdrowotnej nie wzrosły.
PSL jest przeciwko dodatkowemu obciążaniu samorządów, które są właścicielami szpitali, koniecznością spłaty zadłużeń. Wśród pomysłów ludowców znalazło się także zwiększanie przychodu polskich szpitali poprzez leczenie obywateli z innych państw w ramach tzw. "turystyki medycznej".
Zdaniem PSL inwestycje w ochronie zdrowia należy wykonać dzięki maksymalnemu pozyskaniu na ten cel środków z UE, jak również dzięki środkom pochodzącym z partnerstwa publiczno-prywatnego.
Dobrym pomysłem - według ugrupowania - jest zwiększenie, we współpracy z lekarzami rodzinnymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz rodzicami, wysiłku na rzecz popularyzacji aktywności fizycznej oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. PSL proponuje także powrót gabinetów lekarskich do szkół. Kolejną inicjatywą jest zwiększenie liczby lekarzy geriatrów m.in. dzięki stworzeniu "krótkiej ścieżki specjalizacyjnej" dla lekarzy internistów oraz lekarzy medycyny rodzinnej.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych