
W Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego utworzono nowe studia podyplomowe - psychogerontologię. Właśnie trwają zapisy, a rozpoczęcie studiów zaplanowano na semestr letni.
W planie są m.in. zajęcia z psychodietetyki, fizjologii, rehabilitacji geriatrycznej i pielęgnacji. W sumie 240 godzin w dwa semestry.
Jak zastrzega prof. Maria Straś-Romanowska, kierownik studiów podyplomowych z psychogerontologii w Instytucie Psychologii UWr, opieka nad osobami starszymi nie powinna skupiać się jedynie na kwestiach związanych z higieną i pomocą w codziennych obowiązkach. Chciałaby, żeby wzorem krajów Europy Zachodniej, akcent został położony na towarzyszenie.
Osobom pracującym ze starszymi ludźmi przyda się spora dawka tolerancji, połączona z umiejętnością słuchania.
Chociaż silny nacisk na studiach zostanie położony właśnie na kwestie związane z psychologicznym aspektem funkcjonowania seniorów i możliwymi metodami aktywizacji, to do współpracy zostali zaproszeni także specjaliści z innych dziedzin.
Studenci zapoznają się z kwestiami prawnymi i medycznymi.
Instytut chce kształcić przyszłych i obecnych pracowników domów spokojnej starości, klubów seniora, domów opieki społecznej, ośrodków rehabilitacyjnych czy mobilnych asystentów seniorów.
Łatwość znalezienia zatrudnienia, rosnąca wraz z liczbą seniorów, nie jest jedyną zaletą studiów. Dzięki tym relacjom opiekunowie mogą odnaleźć sens własnego życia.
Więcej: www.wroclaw.naszemiasto.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych