Rada ds. Dostępności będzie działać na rzecz seniorów i niepełnosprawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 lipca 2018 09:57


Rada ds. Dostępności będzie działać na rzecz seniorów i niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Radę ds. Dostępności, która będzie pracowała m.in. nad przepisami dotyczącymi poprawy dostępności, chcielibyśmy powołać po wakacjach, tj. we wrześniu lub w październiku - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak przekazało PAP Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Rada ds. Dostępności ma być powołana jako organ konsultacyjno-doradczy ministra inwestycji i rozwoju.

Do jej celów i zadań należeć będą m.in. działania na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie dostępności, sygnalizowanie potrzeby wydania lub zmiany przepisów dotyczących dostępności, prace nad ustawą o dostępności, monitorowanie realizacji programu Dostępność Plus oraz zatwierdzanie zmian programowych.

W skład Rady wejdą przedstawiciele administracji rządowej, samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, środowisk gospodarczych - pracodawców i organizacji związkowych czy korporacji zawodowych architektów i urbanistów.

Program Dostępność plus jest planowany na lata 2018-2025. Jego celem jest zapewnienie niezależności życia i podniesienia jego jakości osobom o szczególnych potrzebach m.in. seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i poruszającym się o kulach czy laskach, niewidomym i słabowidzącym, głuchym i słabosłyszącym, z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, kobietom w ciąży i osobom z małymi dziećmi.

Planuje się, że na program Dostępność plus zostanie przeznaczone ponad 23 mld zł - z funduszy unijnych i krajowych oraz z tak zwanych funduszy norweskich i EOG.

Minister Kwieciński w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że do końca roku przygotowany zostanie projekt ustawy o dostępności, która będzie stanowiła podwaliny do realizacji programu. Ma ona zmienić - jak policzył - ponad 100 aktów prawnych.

Według szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju obecnie 12 proc. naszego społeczeństwa to osoby niepełnosprawne, a nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR