Radom: co czwarty mieszkaniec ma ponad 60 lat. Jest nowa oferta od miasta

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 października 2017 08:35


Radom: co czwarty mieszkaniec ma ponad 60 lat. Jest nowa oferta od miasta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co czwarty mieszkaniec Radomia ma ponad 60 lat. Miasto przedstawiło we wtorek (10 października) propozycję nowej oferty dla seniorów. W planach jest utworzenie poradni geriatrycznej, powołanie Centrum Aktywności Seniorów oraz zakup czujników czadu dla najstarszych mieszkańców miasta.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski, przygotowany przez radomski magistrat program "Siła w seniorach" ma być jeszcze konsultowany z przedstawicielami organizacji działających na rzecz tej grupy społecznej.

Według Witkowskiego o nowoczesności miasta świadczą nie tylko nowa hala sportowa, stadion czy wyremontowane drogi, ale także dobrze prowadzona polityka senioralna.

- Obecnie co czwarty mieszkaniec Radomia ma ponad 60 lat. To pokazuje, przed jakim wyzwaniem stoi nasze miasto - zaznaczył Witkowski.

Program dla najstarszych mieszkańców Radomia podzielono na trzy części związane ze: zdrowiem, bezpieczeństwem i aktywnością.

Odpowiedzialny za miejską służbę zdrowia wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik poinformował, że miasto przygotowuje się m.in. do uruchomienia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pierwszej w Radomiu specjalistycznej poradni geriatrycznej.

- Wysyłamy informację do Narodowego Funduszu Zdrowia i rozpoczynamy poszukiwanie lekarza specjalisty. Chcemy, by poradnia rozpoczęła pracę jak najszybciej - podkreślił wiceprezydent.

Z myślą o bezpieczeństwie najstarszych radomian, miasto planuje także zakup czujników czadu.

- To będzie działanie długofalowe, ale pierwsze pieniądze na ten cel chcemy zarezerwować już w przyszłorocznym budżecie - zapowiedział Witkowski.

Dodał, że w ciągu kilku lat miasto zapewni czujniki wszystkim seniorom, którzy mają w swoich mieszkaniach piecyk gazowy lub piec węglowy.

Kolejną nowością jest utworzenie Centrum Aktywności Seniorów, gdzie będą się m.in. odbywać spotkania integracyjne. Mają tam być także zajęcia muzyczne, teatralne, kulinarne i gimnastyka relaksacyjna. W planach jest również uruchomienie punktu konsultacyjnego, gdzie będzie można korzystać m.in. z porad prawnika, psychologa, terapeuty uzależnień czy spotkać się z policjantem lub strażnikiem miejskim.

Radom od kilku lat prowadzi aktywną politykę senioralną. W mieście funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też za 100 zł kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie.

W Radomiu działa także Dom "Senior+", Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz kluby seniora. Latem z myślą o starszych radomianach odbywają się potańcówki na świeżym powietrzu. Miasto finansuje także szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR