Radom: ruszyło dziewięć punktów bezpłatnej pomocy prawnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DKX/Rynek Seniora   11 stycznia 2016 10:05


Radom: ruszyło dziewięć punktów bezpłatnej pomocy prawnej Osoby powyżej 65 r.ż. mogą skorzystać z 9 punktów bezpłatnej pomocy prawnej na terenie Radomia. Fot. jaime.silva/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Od 4 stycznia na terenie Radomia działa dziewięć punktów udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Ze specjalistami będą mogły porozmawiać osoby, które nie ukończyły 26 lat, lub które ukończyły 65 lat.

Pięć z nich, w budynku przy ul. Reja 5, prowadzonych jest przez trzy organizacje pozarządowe wyłonione w ramach otwartego konkursu: Fundacja „OMEGA POMAGAMY”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Radomiu, Stowarzyszenie „Karuzela”.

W tym miejscu porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie).

Dwa punkty prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i mieszczą się przy ul. Limanowskiego 134. W tym miejscu z zainteresowanymi będą rozmawiać radcy prawni.

Kolejne dwa punkty zostały zlokalizowane przy ul. Wyścigowej 16 w budynku Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy. Porad będą tam udzielać adwokaci.

- Zgodnie z zapisami ustawy z sierpnia 2015 roku otwieramy punkty darmowej pomocy prawnej. Punkty będą czynne codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Taka forma pomocy przysługuje osobie, której w okresie ubiegłych 12 miesięcy zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.

Nieodpłatna pomoc prawna należy się także osobom, które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, które posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego. W dziewięciu radomskich punktach ze specjalistami będą mogły porozmawiać osoby, które nie ukończyły 26 lat, lub które ukończyły 65 lat. O pomoc w tych miejscach mogą ubiegać się również ci, którzy w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty.

Darmowa pomoc prawna to poinformowanie osoby o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach. To również wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, a także udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa wyżej, sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego albo rzecznika patentowego w postanowieniu sądowo-administracyjnym.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, a także tych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.