Radom wdroży pilotażowy program "Opaska dla seniora"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 września 2018 10:28


Radom wdroży pilotażowy program "Opaska dla seniora" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie pilotażowego programu "Opaska dla seniora" zapowiedział w środę (12 września) prezydent Radomia Radosław Witkowski. W ramach projektu starsi mieszkańcy tego miasta dostaną specjalne opaski, dzięki którym w nagłych sytuacjach będą mogli wezwać pomoc medyczną.

Pilotaż ma być wprowadzony w przyszłym roku. Na początek obejmie 100 seniorów. - Co czwarty mieszkaniec Radomia ma więcej niż 60 lat, dlatego wprowadzamy wszelkie rozwiązania, które mogą poprawić bezpieczeństwo i jakość życia seniorów - podkreślił Witkowski na środowej konferencji prasowej.

Opaska jest prosta w obsłudze, dostosowana do potrzeb i zdolności osób starszych. Dzięki niej senior będzie miał możliwość szybkiego wezwania pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu.

Wciśnięcie przycisku SOS spowoduje, że do opiekuna starszej osoby zostanie wysłana wiadomość, iż senior potrzebuje pomocy. Opaska jest również wyposażona w funkcję pozwalającą na lokalizację jej posiadacza. Ma także wbudowany detektor upadku. W takim przypadku automatycznie wysyłana jest informacja do opiekuna wraz z informacją, gdzie jest osoba poszkodowana. Urządzenie przypomni też o konieczności zażycia leków, zmierzy temperaturę i tętno.

Według wiceprezydenta Radomia Jerzego Zawodnika koszt pilotażu to ok. 120 tys. zł. Pieniądze na ten cel mają być zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie.

Na początek opaski dostanie 100 seniorów, ale - jak zapowiedział Zawodnik - miasto będzie starało się pozyskiwać na ten cel dodatkowe fundusze, m.in. ze środków unijnych, dzięki czemu programem będzie można objąć znacznie większą liczbę starszych osób.

Nowoczesne formy teleopieki w postaci specjalnych opasek wprowadzają też inne polskie miasta, np. w pilotażowym programie w Łodzi, który ma się potrwać dwa lata, będzie uczestniczyło dwa tysiące seniorów. Jego koszt to 5 mln zł.

Witkowski podkreślił, że opaska sygnalizująca zagrożenie to kolejna, po czujnikach czadu, propozycja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa radomskich seniorów. W tym roku Radom przeznaczył na zakup czujników 100 tys. zł. W ub. tygodniu odebrało je dwieście osób. Czujniki dla kolejnej grupy seniorów zostaną zakupione w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR