Rady seniorów: barierami w rozwoju brak budżetu i precyzyjnych kompetencji
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   17 lutego 2015 09:59

Rady seniorów są ważnym narzędziem dialogu społecznego, a aktywizacja osób starszych jednym ze współczesnych wyzwań. Tymczasem rady funkcjonują jedynie w kilkudziesięciu z 2497 polskich gminach - wskazał przewodniczący sejmowej komisji polityki senioralnej Michał Szczerba.

Na sejmowej konferencji (16 lutego br.) przedstawiono wyniki badania zrealizowanego w 2014 r. w ramach projektu "Zoom na rady seniorów"; przeprowadzono je w oparciu o dane dotyczące 76 rad.

Badanie wykazało, że rady seniorów współpracują najczęściej samorządem - wydziałami zdrowia, edukacji, spraw społecznych urzędów gmin, a w następnej kolejności z lokalnymi instytucjami kultury; seniorskimi organizacjami pozarządowymi i Uniwersytetami Trzeciego Wieku; domami dziennego pobytu oraz ośrodkami pomocy społecznej. Z badania wynika, że rady pełnią przede wszystkim funkcję aktywizacyjno-integracyjną.

Największymi barierami formalnymi w funkcjonowaniu rad - jak pokazało badanie - jest brak precyzyjnie spisanych kompetencji i zadań rady seniorów, brak wyodrębnionego budżetu oraz własnego lokalu. W zakresie barier merytorycznych wskazano głównie niedostateczną wiedzę o pracy samorządu i skutecznych strategiach komunikacji.

Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS Bolesław Samoliński zapowiedział, że rada, którą kieruje, opracuje "katalog dobrych praktyk tworzenia i realizacji misji rad senioralnych". Katalog ten, ma - jak wyjaśnił - pomóc w powszechniejszym tworzeniu rad.

Wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska poinformowała o pomyśle zorganizowania 1 października - w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych - obrad parlamentu seniorów na wzór odbywającej się co roku 1 czerwca sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Rady seniorów zyskały umocowanie prawne w 2013 r. wraz z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która zachęca do ich powoływania, promowania solidarności międzypokoleniowej oraz tworzenia warunków do aktywności obywatelskiej osób starszych.

Projekt "Zoom na rady seniorów" - w ramach którego przeprowadzono badanie - realizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz Fundacją na rzecz wspólnot lokalnych "Na miejscu", dzięki dofinansowaniu z Funduszy EOG w ramach programu "Obywatele dla Demokracji".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.