Rady seniorów przedmiotem manipulacji politycznej?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Powiatowa/Rynek Seniora   02 marca 2016 11:31


Rady seniorów przedmiotem manipulacji politycznej? Na zdj. Maria Klaman z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Fot. e.org.pl

Między innymi taki wniosek wypłynął z ogólnopolskich badań rad seniorów. Ich koordynatorka, Maria Klaman, wyjaśniła na łamach Gazety Powiatowej, że problem dotyczy rad seniorów tworzonych zarządzeniami wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Badania rad seniorów były prowadzone w roku 2014 przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Jak podkreśliła Maria Klaman, choć obecnie rady seniorów powstają "oddolnie" (na mocy uchwał rady gmin czy miast), to przed nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym dokonanej pod koniec 2013 r. rady były powoływane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Badanie obejmowało głównie te "senioralne" organy doradcze, które powstały przed nowelą ustawy.

Zdaniem koordynatorki projektu zarządzający samorządami powoływali do rady najczęściej znane sobie lub uznawane w środowisku osoby. Stwarzało to okazję do wykorzystywania rad do celów osobistych, np. w kampanii wyborczej. Klaman twierdzi, że zaobserwowała wysyp nowych rad seniorów przed ostatnimi wyborami samorządowymi, bo mogły się dobrze „sprzedawać” w kampanii wyborczej.

Koordynatorka opierając się na badaniach zauważyła, że obecnie powstające rady seniorów, już zgodnie ze znowelizowaną ustawą, działają prężniej, lepiej formułują cele, są bardziej zorganizowane i skuteczniejsze.

Klaman podkreśliła jednak na łamach Gazety Powiatowej, że jeśli rada seniorów powołana przez wójta czy burmistrza działa należycie, to nie ma potrzeby jej wartościowania tylko według kryterium genezy powstania.

www.gazetapowiatowa.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.