Radykalny plan estońskiego ministra: emerytura dopiero po siedemdziesiątce

POLITYKA SENIORALNA

Autor: bankier.pl/Rynek Seniora   20 września 2016 10:03


Radykalny plan estońskiego ministra: emerytura dopiero po siedemdziesiątce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt reformy systemu emerytalnego, który zakłada m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 70 lat, stworzył Margus Tsahkna, estoński minister ds. opieki społecznej.
Obecnie wiek emerytalny w Estonii wynosi 63 lata - zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Plany szefa estońskiego Ministerstwa Spraw Społecznych mają być odpowiedzią na zmieniające się warunki demograficzne - malejącą liczbę urodzeń oraz wydłużającą się oczekiwaną długością życia - informuje bankier.pl.

Dwa kluczowe projekty w tym obszarze zakładają podwyższenie wieku emerytalnego do 70. r.ż., a także uzależnienie wysokości świadczeń głównie od liczby przepracowanych lat.

Plan Tsahkny zakłada wprowadzenie planowanej granicy do 2040 r. i uzależnieniu dalszych zmian od oczekiwanej długości życia po tym okresie. Jeśli wskaźnik ten wzrośnie, wydłuży się również czas potrzebny do przejścia na emeryturę - i odwrotnie. 

Drugim kluczowym punktem reformy ma być uniezależnienie wysokości wypłacanych świadczeń od wielkości zarobków. Do tej pory był to główny czynnik wpływający na wysokość otrzymywanej emerytury. Po zmianach wielkość wypłat z tzw. pierwszego filaru będzie ustalana prawie wyłącznie na podstawie liczby przepracowanych lat.

Według ministra, zmiana ta jest potrzebna, ponieważ obecna organizacja systemu sprzyja nadmiernym nierównościom w wielkości wypłacanych środków.

 Z proponowanymi zmianami nie zgadza się premier Estonii. Taavi Rõivas przekonuje, że obecnie wdrażany jest projekt wydłużenia wieku emerytalnego do 65 lat i jak na razie nie ma potrzeby modyfikacji w tym obszarze. Aktualny plan ma zostać przeprowadzony do końca 2026 r. 

Więcej: www.bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR