Rafalska: aktywna starość jest ciągle w Polsce zjawiskiem nowym

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 stycznia 2019 09:47


Rafalska: aktywna starość jest ciągle w Polsce zjawiskiem nowym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chcemy, aby jakość życia seniorów była coraz wyższa - podkreśliła w poniedziałek (21 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w Klubie Senior Plus w Nasielsku (Mazowieckie). Starzenie się jest procesem, którego nie możemy zatrzymać, ale który możemy opóźnić - dodała.

Minister Rafalska uczestniczyła w uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w Klubie Senior Plus w Nasielsku.

Minister podkreślała, że w ramach polityki senioralnej rząd podejmuje szerokie działania, aby podtrzymać aktywność osób starszych. Szefowa MRPiPS dziękowała władzom samorządowym za zaangażowanie w programy przygotowywane przez rząd.

- Starzenie się jest procesem, który możemy opóźnić, ale którego zatrzymać nie możemy. Możemy go opóźnić poprzez różne formy aktywności, może to być aktywność fizyczna, umysłowa i aktywności społeczne - powiedziała. Podkreśliła, że ważne są starania o podnoszenie jakości życia seniorów.

Wskazała, że w 2018 r. na uruchomienie i działalność domów i klubów Senior Plus rząd przeznaczył 80 mln zł. Taką samą kwotę na realizację programu zarezerwowano w 2019 r. W Polsce jest 500 domów i klubów Senior Plus, w 2018 r. powstało 260 takich placówek.

Minister przypomniała, że realizowany jest także rządowy program Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). W latach 2016-2018 z oferty zajęć, m.in. kulturalnych i edukacyjnych, skorzystało blisko 450 tys. osób.

Rafalska oceniła, że aktywna starość jest ciągle w Polsce zjawiskiem nowym. - To często osoby starsze same mówią, że mają za sobą czas największej aktywności. I niepotrzebnie. Wiek starszy jest wiekiem, który niesie nowe wyzwania, to od nas zależy, czy tę aktywność zachowamy - powiedziała, wskazując, że sprzyjają temu m.in. placówki Senior Plus. - Każdy z nas, wykorzystując bogate doświadczenie zawodowe, życiowe, może być w różny sposób aktywny - dodała Rafalska.

Minister podkreślała rolę babci w wychowywaniu dzieci. - W czasach, w których rodzice często tak długo pracują, mamy rzecz najcenniejszą dla naszych wnuków, dla naszych bliskich - mamy czas. Czas to szczególny pieniądz, może już dzisiaj w rozbieganych czasach - najważniejszy. Mamy też bogate doświadczenie życiowe, które pozwala z dystansem spojrzeć na rzeczy, które nam się kiedyś wydawały tak bardzo ważne, a dzisiaj może ich miejsce jest zupełnie inne, oceniamy to z perspektywy czasu - powiedziała.

Minister życzyła dziadkom i babciom "dużo, dużo zdrowia, pogody ducha, cierpliwości i radości z czasu spędzanego w gronie rodziny, a przede wszystkim wielu długich i pięknych lat życia". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR