Rafalska: dodatek dla emerytów po policzeniu skutków obniżenia wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 września 2017 09:26


Rafalska: dodatek dla emerytów po policzeniu skutków obniżenia wieku emerytalnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kwestia dodatków dla emerytów pobierających niskie świadczenia będzie rozstrzygnięta po pierwszym półroczu obowiązywania obniżonego wieku emerytalnego, czyli po wstępnym oszacowaniu skutków reformy - powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska zaznaczyła, że kwestia dodatku dla emerytów, którzy pobierają niskie świadczenia emerytalne nie została jeszcze rozstrzygnięta i resort przygotował kilka wariantów tej propozycji. - W zależności od tego, jakie byłyby możliwości finansowe budżetu ta propozycja byłaby przyjęta - mówiła.

- To, co jest ważne dla nas i kluczowe dla tego, czy będzie możliwe sfinansowanie (dodatków dla emerytów - PAP), to jest policzenie chociażby w półroczu skutków finansowych wprowadzenia wieku emerytalnego. Dopiero od październiku wchodzi w życie przywrócony wiek emerytalny i w jakiejś perspektywie półrocznej policzymy dokładnie te skutki - powiedziała szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że jedna z propozycji zakłada przyznanie 500 zł dodatku dla emerytów, którzy mają najniższe świadczenia emerytalne. Z kolei osobom, które pobierają emeryturę do 1 tys. 500 zł przysługiwałby dodatek w wysokości 400 zł. - Ewentualnie 100 zł niższy dodatek dla kolejnej grupy. Gdyby możliwości finansowe były większe, to wtedy można wysokość tego dodatku regulować - oświadczyła Rafalska.

Jak dodała, grupa osób, które pobierają niewysokie emerytury, czyli do 2,5 tys. zł jest "spora" w Polsce. - Między 1 tys. a 2,5 tys. zł to jest ponad 7,5 mln emerytów. Mówimy tu o wszystkich emerytach z powszechnej kasy ubezpieczeniowej i z rolniczej kasy ubezpieczeniowej - zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że w zależności od przyjętego wariantu dodatku dla emerytów koszt propozycji wahałby się od 2,5 mld do 3,5 mld zł.

Rafalska podkreśliła, że dodatki mogłyby być wypłacane w 2018 lub 2019 r. - W tym roku jesteśmy już w końcówce. Za chwileczkę rozpocznie się IV kwartał. Zawsze ZUS do wprowadzenia takich rozwiązań potrzebuje czasu na przygotowanie się i wdrożenie ich. W ministerstwie te projekty są dopracowywane, niemalże gotowe, mogłyby być procedowane. Ale to zależy od sytuacji finansowej, o tym będziemy wiedzieli więcej na początku I kwartału 2018 r - mówiła szefowa resortu pracy.

Od 1 marca 2017 r. podniesiono najniższe emerytury - do 1000 zł brutto. Podwyżka obejmuje wszystkie świadczenia, czyli z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W przyszłym roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma wynieść 2,7 proc. Tak zapisano w przyjętym przez rząd rozporządzeniu. Oznacza to, że osoby, które dostają 1000 zł brutto, dostaną 27 złotych więcej. Koszt waloryzacji szacowany jest na 5,4 mld zł.

Od 1 października 2017 r. wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o emeryturę z tytułu obniżenia wieku emerytalnego można składać od 1 września, czyli na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR