Rafalska: nie jest prawdą, że system emerytalny bankrutuje

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 września 2017 12:31


Rafalska: nie jest prawdą, że system emerytalny bankrutuje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia emerytur obywatelskich - oświadczyła w piątek (15 września) minister Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że nie jest też prawdą, jakoby system emerytalny bankrutował.

Również rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz oświadczył, że ZUS nie pracuje i nie pracował nad nowym systemem emerytalnym.

W piątek "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, w którym można przeczytać, że system emerytalny bankrutuje, dlatego na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS przygotował zarys nowego systemu emerytalnego. Według GW, najważniejszym z pięciu filarów systemu ma być emerytura minimalna 1 tys. zł brutto zapewniona przez państwo, czyli obywatelska, równa dla wszystkich. Projekt nowego systemu, zdaniem gazety, ma zawierać opracowana przez ZUS "Zielona księga", nad którą ma debatować rząd.

"W związku z opublikowanym w jednej z gazet artykułem zawierającym nieprawdziwe informacje o trwających rzekomo pracach nad wprowadzeniem równych dla wszystkich emerytur obywatelskich, chcę podkreślić, że w odpowiedzialnym za kształtowanie szeroko rozumianego systemu emerytalnego resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia opisywanych w tym artykule emerytur obywatelskich" - napisała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w oświadczeniu przekazanym PAP w piątek. Minister zaznaczyła, że jej stanowisko w tej sprawę jest niezmienne.

"Chciałabym stanowczo podkreślić, że nie jest również prawdą, iż system emerytalny bankrutuje. W efekcie podejmowanych przez Rząd działań porządkujących rynek pracy sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest najlepsza od wielu lat" - podkreśliła minister.

Według niej, moment opublikowania - jak zaznaczyła - opartego na nieprawdziwych informacjach artykułu jest nieprzypadkowy. "Ukazuje się on w momencie, gdy setki tysięcy ubezpieczonych, którzy od 1 października będą mogli skorzystać z prawa do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podejmują decyzje o zakończeniu aktywności zawodowej. Straszenie przyszłych emerytów niższą, jednakową dla wszystkich kwotą emerytury, może wpływać na podejmowanie przez nich niekorzystnych finansowo indywidualnych decyzji" - napisała.

"Z całą stanowczością stwierdzam, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pracował i nie pracuje nad koncepcją zmiany polskiego systemu emerytalnego" - napisał w przekazanym PAP w piątek oświadczeniu rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że "Zielona księga" została opracowana rok temu, w ramach ustawowo nałożonego na ZUS obowiązku dokonania przeglądu systemu emerytalnego. "Stanowi ona podsumowanie prac ekspertów, wyników badań naukowych, debat organizowanych przez oddziały ZUS oraz głosów obywateli, którzy uczestniczyli w konsultacjach publicznych o polskim systemie emerytalnym. Przedstawione w Zielonej księdze uwarunkowania organizacji i funkcjonowania systemu emerytalnego kompleksowo ujmują zagadnienia uczestnictwa w systemie, warunków nabycia prawa do świadczeń i ich wysokości, a także organizacji systemu, sposobu finansowania oraz koordynacji świadczeń z zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej oraz z państwami trzecimi" - napisał rzecznik ZUS.

"Przedstawiona w Zielonej księdze diagnoza stała się podstawą do opracowania - również przed rokiem - Białej księgi, prezentującej w zwięzły sposób wiele rekomendacji zmian w systemie emerytalnym, ale nie samej zmiany systemu emerytalnego" - dodał.

Poinformował, że obie księgi zostały przekazane Ministerstwu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a następnie były przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rady Ministrów. "Obecnie w tej materii nie toczą się żadne prace" - podkreślił Andrusiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR