Rafalska: nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 czerwca 2017 17:02


Rafalska: nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo - zapewniła na konferencji prasowej w Opolu Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jednocześnie zachęcała obywateli do świadomego wyboru momentu przejścia na emeryturę.

- Nie ma lepszego gwaranta wypłacania świadczeń emerytalnych niż państwo - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem jest to m.in. efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki i zmian prawnych wprowadzanych przez obecny rząd.

Rafalska apelowała do obywateli do korzystania w świadomy sposób z prawa do przejścia na emeryturę.

- Ludzie muszą być świadomi, że na wysokość ich emerytur składa się nie tylko wiek, ale ilość środków, jakie zgromadzili na swoim koncie w trakcie aktywności zawodowej. Przywróciliśmy prawo wyboru do przejścia na emeryturę, ale to do obywateli musi należeć decyzja o momencie, w którym będą chcieli z tego prawa skorzystać. Będziemy starali się im pomóc poprzez sieć doradców - powiedziała minister.

Minister negatywnie oceniła pomysły wprowadzenia emerytur obywatelskich, z których korzystać mogliby wszyscy obywatele.

- Na początek idea takiego świadczenia może wydawać się atrakcyjna. Jednak po analizie okazuje się, że będą to bardzo skromne świadczenia - wyjaśniła.

Zdaniem obecnej na spotkaniu doradczyni Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik, przywrócenie niższego wieku emerytalnego dla Polaków nie byłoby możliwe bez współpracy wszystkich partnerów społecznych.

- Reforma ubezpieczeń nie może być narzucona siłą. Najprościej było podnieść wiek emerytalny. Jednak uważamy, że Polacy są godni lepszych rozwiązań. Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej, podczas której w całej Polsce będziemy nakłaniali obywateli do świadomego kształtowania swojej przyszłej emerytury. Chodzi tu o unikanie pracy na czarno i gromadzenie kapitału na chwilę, kiedy zdecydujemy się odejść na emeryturę. Z drugiej strony myślimy o działaniach promujących wykorzystanie przez pracodawców potencjału doświadczenia i lojalności, jaki mają osoby starsze - powiedziała Lenartowicz-Łysik.

Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.

Wizyta w Opolu jest częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". W ramach akcji przedstawiciele rządu i Prezydenta RP spotkali się w Opolu z samorządowcami, przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR