
Nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo - zapewniła na konferencji prasowej w Opolu Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jednocześnie zachęcała obywateli do świadomego wyboru momentu przejścia na emeryturę.
- Nie ma lepszego gwaranta wypłacania świadczeń emerytalnych niż państwo - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem jest to m.in. efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki i zmian prawnych wprowadzanych przez obecny rząd.
Rafalska apelowała do obywateli do korzystania w świadomy sposób z prawa do przejścia na emeryturę.
- Ludzie muszą być świadomi, że na wysokość ich emerytur składa się nie tylko wiek, ale ilość środków, jakie zgromadzili na swoim koncie w trakcie aktywności zawodowej. Przywróciliśmy prawo wyboru do przejścia na emeryturę, ale to do obywateli musi należeć decyzja o momencie, w którym będą chcieli z tego prawa skorzystać. Będziemy starali się im pomóc poprzez sieć doradców - powiedziała minister.
Minister negatywnie oceniła pomysły wprowadzenia emerytur obywatelskich, z których korzystać mogliby wszyscy obywatele.
- Na początek idea takiego świadczenia może wydawać się atrakcyjna. Jednak po analizie okazuje się, że będą to bardzo skromne świadczenia - wyjaśniła.
Zdaniem obecnej na spotkaniu doradczyni Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik, przywrócenie niższego wieku emerytalnego dla Polaków nie byłoby możliwe bez współpracy wszystkich partnerów społecznych.
- Reforma ubezpieczeń nie może być narzucona siłą. Najprościej było podnieść wiek emerytalny. Jednak uważamy, że Polacy są godni lepszych rozwiązań. Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej, podczas której w całej Polsce będziemy nakłaniali obywateli do świadomego kształtowania swojej przyszłej emerytury. Chodzi tu o unikanie pracy na czarno i gromadzenie kapitału na chwilę, kiedy zdecydujemy się odejść na emeryturę. Z drugiej strony myślimy o działaniach promujących wykorzystanie przez pracodawców potencjału doświadczenia i lojalności, jaki mają osoby starsze - powiedziała Lenartowicz-Łysik.
Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.
Wizyta w Opolu jest częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". W ramach akcji przedstawiciele rządu i Prezydenta RP spotkali się w Opolu z samorządowcami, przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych