Rafalska: niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszychPAP/Rynek Seniora - 29 czerwca 2017 12:43


Niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszych, np. oszustw, nieuczciwych praktyk przedsiębiorców czy przemocy - powiedziała w czwartek (29 czerwca) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, podpisując umowę z UOKiK na realizację kampanii "Bezpieczny i Aktywny Senior".

Rafalska przypomniała, że od grudnia 2016 r. resort rodziny i pracy realizuje kampanię informacyjną "Bezpieczny i Aktywny Senior". - Celem głównym kampanii jest podwyższenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz aktywnością osób starszych - mówiła minister.

Zwróciła uwagę, do kampanii włączyły się m.in. Poczta Polska, ZUS oraz TVP. Jak dodała, w ramach kampanii rozdysponowano blisko 20 tys. ulotek w urzędach, szpitalach, na poczcie i przychodniach. Ponadto w ZUS emitowany jest film informujący o zagrożeniach dla seniorów. Z kolei w programach TVP realizowane są felietony o bezpieczeństwie i aktywności osób starszych.

Rafalska podkreśliła, że celem polityki społecznej wobec osób starszych jest poprawa jakości życia seniorów poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi.

Zagwarantowanie bezpieczeństwa seniorom - mówiła minister - jest podstawowym elementem polityki społecznej wobec osób starszych. - Niepokojący jest fakt rosnącej liczby przestępstw i innych pojawiających się działań prowadzonych na niekorzyść osób starszych: oszustw, nieuczciwych praktyk przedsiębiorców, nadużyć w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemocy wobec osób starszych, dyskryminacji ze względu na wiek i inne - stwierdziła.

Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreślił, że państwo powinno być "silne wobec silnych i równocześnie wspierać potrzebujących". Zwrócił uwagę, że seniorzy padają ofiarą nieuczciwych praktyk np. podczas pokazów produktu, na które są zapraszani. - O to chodzi, żeby senior wyszedł z jakimś produktem lub usługą, która jest niewarta swojej ceny - mówił. Zauważył, że nierzadko materace warte 50 zł sprzedawane są seniorom za 3,5 tys. zł.

Dodał, że często sprzedawane są także usługi związane ze zdrowiem. - Jakiś abonament dodawany jest do garnka albo w ogóle garnków się nie sprzedaje, tylko chodzi o to, żeby podpisać umowę zdrowotną, często na kilkanaście tysięcy złotych - mówił prezes UOKiK.

Podkreślił, że UOKIK działa na rzecz podniesienia świadomości osób starszych, prowadząc akcje informacyjne. - Staramy się też działać twardo. W zeszłym roku wydaliśmy kilkanaście decyzji związanych ze sprzedażą produktów i usług poza lokalem. W tym po raz pierwszy urząd nałożył maksymalną karę na firmę, do 10 proc. zeszłorocznych obrotów - poinformował.

W ramach podpisanego w czwartek porozumienia MRPiPS i UOKiK będą m.in. wspólnie prowadzić akcje informacyjne skierowane do osób starszych.