Rafalska: niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 czerwca 2017 12:43


Rafalska: niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niepokojący jest wzrost liczby przestępstw wobec osób starszych, np. oszustw, nieuczciwych praktyk przedsiębiorców czy przemocy - powiedziała w czwartek (29 czerwca) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, podpisując umowę z UOKiK na realizację kampanii "Bezpieczny i Aktywny Senior".

Rafalska przypomniała, że od grudnia 2016 r. resort rodziny i pracy realizuje kampanię informacyjną "Bezpieczny i Aktywny Senior". - Celem głównym kampanii jest podwyższenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz aktywnością osób starszych - mówiła minister.

Zwróciła uwagę, do kampanii włączyły się m.in. Poczta Polska, ZUS oraz TVP. Jak dodała, w ramach kampanii rozdysponowano blisko 20 tys. ulotek w urzędach, szpitalach, na poczcie i przychodniach. Ponadto w ZUS emitowany jest film informujący o zagrożeniach dla seniorów. Z kolei w programach TVP realizowane są felietony o bezpieczeństwie i aktywności osób starszych.

Rafalska podkreśliła, że celem polityki społecznej wobec osób starszych jest poprawa jakości życia seniorów poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i aktywnymi.

Zagwarantowanie bezpieczeństwa seniorom - mówiła minister - jest podstawowym elementem polityki społecznej wobec osób starszych. - Niepokojący jest fakt rosnącej liczby przestępstw i innych pojawiających się działań prowadzonych na niekorzyść osób starszych: oszustw, nieuczciwych praktyk przedsiębiorców, nadużyć w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemocy wobec osób starszych, dyskryminacji ze względu na wiek i inne - stwierdziła.

Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreślił, że państwo powinno być "silne wobec silnych i równocześnie wspierać potrzebujących". Zwrócił uwagę, że seniorzy padają ofiarą nieuczciwych praktyk np. podczas pokazów produktu, na które są zapraszani. - O to chodzi, żeby senior wyszedł z jakimś produktem lub usługą, która jest niewarta swojej ceny - mówił. Zauważył, że nierzadko materace warte 50 zł sprzedawane są seniorom za 3,5 tys. zł.

Dodał, że często sprzedawane są także usługi związane ze zdrowiem. - Jakiś abonament dodawany jest do garnka albo w ogóle garnków się nie sprzedaje, tylko chodzi o to, żeby podpisać umowę zdrowotną, często na kilkanaście tysięcy złotych - mówił prezes UOKiK.

Podkreślił, że UOKIK działa na rzecz podniesienia świadomości osób starszych, prowadząc akcje informacyjne. - Staramy się też działać twardo. W zeszłym roku wydaliśmy kilkanaście decyzji związanych ze sprzedażą produktów i usług poza lokalem. W tym po raz pierwszy urząd nałożył maksymalną karę na firmę, do 10 proc. zeszłorocznych obrotów - poinformował.

W ramach podpisanego w czwartek porozumienia MRPiPS i UOKiK będą m.in. wspólnie prowadzić akcje informacyjne skierowane do osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR