Rafalska o obniżeniu wieku emerytalnego: nie spełniły się czarne scenariusze

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 października 2017 13:26


Rafalska o obniżeniu wieku emerytalnego: nie spełniły się czarne scenariusze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie spełniły się czarne scenariusze tych osób, które uważały, że przywrócenie wieku emerytalnego będzie oznaczało odpływ setek tysięcy pracowników z polskiego rynku pracy - powiedziała w czwartek (26 października) w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Rafalska przedstawiła w Sejmie informację bieżącą w sprawie stanu wdrożenia ustawy o przywrócenia wieku emerytalnego. Wnioskował o to klub PiS.

- Nie spełniły się, na ten dzień, czarne scenariusze tych osób, które uważały, że przywrócenie wieku emerytalnego będzie oznaczało odpływ setek tysięcy pracowników z polskiego rynku pracy, z rynku, w którym mamy bardzo niskie bezrobocie, na którym zaczyna brakować rąk do pracy. Patrząc na strukturę wydanych decyzji, widzimy, że znaczna część tych osób była poza rynkiem pracy - mówiła Rafalska.

Zaznaczyła, że dzięki reformie emerytalnej każdy może zdecydować, czy po osiągnięciu wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn chce zakończyć aktywność zawodową, czy pracować dalej.

- On (wiek - PAP) nie zmusza nas do zakończenia aktywności zawodowej. Nie wypychamy kobiet z rynku pracy i nie każemy im iść na emeryturę. My same możemy podjąć decyzję, mając minimalny wiek, kiedy zakończymy naszą aktywność zawodową. Podejmujemy indywidualną, racjonalną decyzję - powiedziała minister.

Jej zdaniem, podwyższenie wieku emerytalnego (do 67 lat bez względu na płeć - PAP) przez poprzedni rząd było nieuczciwe m.in. w obliczu "rozregulowanej" sytuacji na rynku pracy.

- Rynku, który charakteryzował się wysokim odsetkiem osób pracujących na umowach śmieciowych, bez ubezpieczenia społecznego. W obliczu wysokiego bezrobocia i bardzo wysokiego wskaźnika osób niepracujących powyżej 55 roku życia, więc osób, które czekały, że za chwileczkę nabędą prawo do tego wieku emerytalnego, który obowiązywał do 2012 r. - mówiła Rafalska.

Jak podkreśliła, przywracając wiek emerytalny, obniżono także wymagany staż pracy kobiet (z 22 do 20 lat), który uprawnia do otrzymania pełnej emerytury.

- Część kobiet, która nie miała wymaganego stażu i nie osiągała go przy wydłużonym wieku emerytalnym, teraz go nabędzie, chociaż nie wysoką, ale stałą wypłatę, którą jest minimalna emerytura. Lepiej mieć pewne świadczenie, niewysokie, niż nie mieć żadnego świadczenia - przekonywała minister.

Powiedziała, że wskaźnik sfinansowania wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek osiągnął w pierwszym półroczu br. rekordowy poziom 79,1 proc., a w kolejnym kwartale - 79,8 proc.

- To wynik nienotowany od 2001 r. - podkreśliła.

Poinformowała, że przychody FUS w pierwszej połowie 2017 r. wyniosły 148,5 mld zł i "były wyższe od ubiegłorocznych o prawie 8 punktów procentowych". Jak dodała, stało się tak m.in. dzięki "wprowadzenie stawki godzinowej, ozusowaniu umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia" oraz "wzrostowi wynagrodzeń".

Minister zapewniła także, że ZUS i podlegający mu FUS mają zagwarantowane środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Odniosła się w ten sposób do uwag opozycji, która krytykowała obniżenie wieku emerytalnego.

Przypomniała, że powrót do poprzedniego wieku emerytalnego popiera 84 proc. Polaków, ona sama zaś, w czasie gdy poprzedni rząd podwyższał wiek emerytalny, "poczuła się oszukana jako obywatel".

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR