Rafalska: pracujemy nad polityką społeczną wobec osób starszych do 2030 r.

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 stycznia 2018 10:12


Rafalska: pracujemy nad polityką społeczną wobec osób starszych do 2030 r. Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki przygotowuje dokument, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 r. - poinformowała w czwartek (18 stycznia) szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska. - Prace nad dokumentem są na końcowym etapie - zaznaczyła.

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia ) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu. W spotkaniu wzięli udział także m.in. uczestnicy Dom Dziennego Pobytu Senior Plus w Błoniu.

- Na etapie końcowym mamy w resorcie przygotowanie dokumentu, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do roku 2030. Ta polityka ma być oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność. To są trzy słowa klucze, które mówią, na kanwie czego będą budowane pozostałe działania - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że dla rządu polityka społeczna wobec osób starszych jest niezwykle ważnych wyzwaniem. - Doceniamy rolę i znaczenie osób starszych dla rodziny, dla budowania silnych więzi międzypokoleniowych, w pomoc w wychowaniu dzieci - oświadczyła minister.

Jak mówiła, rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" - 80 mln zł. Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".

Wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców. Rafalska przypomniała też, że w 2018 r. na realizację rządowego programu na rzecz osób starszych zaplanowano 40 mln zł.

- Pamiętajmy o tym, że ta aktywność, jak najdłuższa, chroni nas przed utratą samodzielności, czego byśmy nie chcieli. Bo tak długo jak jesteśmy aktywni, rozmawiamy, wychodzimy z domu, integrujemy się z innymi, czujemy się samodzielni i chcemy, żeby to jak najdłużej trwało. Ale jak to w życiu bywa, mamy ograniczenia zdrowotne i nie wszystko zależy od nas samych - mówiła szefowa MRPiPS.

Minister złożyła gościom życzenia z okazji nadchodzącego dnia Dziadka i Babci. - Jako babcia czwórki wnucząt składam najserdeczniejsze życzenia, gratulacje. Instytucja babci jest ważna, przez Polaków bardzo doceniana. Nie zapominam też o ważnych dziadkach - mówiła. Dodała, że rola dziadków w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR