Rafalska: prezesa ZUS być może powoła premier. Bez konkursu
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2015 09:21

Sytuacja w ZUS wymaga pilnego rozwiązania; od 15 grudnia jego zarząd będzie trzyosobowy, a to jest minimalny skład, w którym może funkcjonować - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Powiedziała też, że być rozwiązanie przejścia na emeryturę po 40 latach stażu pracy zaproponują posłowie podczas prac nad prezydenckim projektem przywracającym niższy wiek emerytalny.

Minister w piątek (11 grudnia) w rozmowie z PAP przypomniała, że od 1 kwietnia, gdy odszedł Zbigniew Derdziuk, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma prezesa. - To trzeba pilnie zmienić - oceniła. Jej zdaniem zmiana ustawy, która przywraca wcześniejsze rozwiązania co do trybu powoływania prezesa ZUS, pomoże rozwiązać tę sytuację.

Według minister taki projekt zmian miałby zostać przygotowany jako poselski.

Krytykowany konkurs

Wiceminister w resorcie rodziny Marcin Zieleniecki tuż po swojej nominacji mówił, że problemem przy obsadzaniu stanowiska prezesa ZUS jest krytykowana procedura konkursowa.

- Wiemy, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wymaga przeprowadzenia uprzedniego konkursu (na stanowisko prezesa ZUS) i wiemy, że ta procedura jest powszechnie krytykowana - mówił wtedy. - Podzielamy krytykę tej procedury; będziemy szukać jakichś rozwiązań - być może powrotu do procedury, która poprzednio obowiązywała - zapowiedział wiceminister.

W obowiązującej od 1998 r. ustawie zapisano, że prezesa ZUS powołuje i odwołuje premier, na wniosek ministra pracy, złożony po zasięgnięciu opinii rady nadzorczej ZUS. Później dopisano w ustawie wymóg przeprowadzenia konkursu. Obecnie p.o. prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest członek jego zarządu Elżbieta Łopacińska.

Rafalska powiedziała w piątek, że od 15 grudnia zarząd ZUS będzie trzyosobowy. Tego dnia odchodzi członek zarządu nadzorujący pion administracji i zamówień publicznych Michał Jonczynski. W zarządzie, oprócz Łopacińskiej, pozostają nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów Paweł Jaroszek i nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

Rafalska przypomniała, że jest to minimalny skład, w którym może funkcjonować ZUS. - Jeżeli ustawowe rozwiązanie, które zaproponują posłowie, będzie przyjęte, premier, na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki rodzinnej, powoła prezesa ZUS - powiedziała. - W tym zakresie wymaga to absolutnie pilnego rozwiązania - dodała Rafalska.

Pytana, kto mógłby zostać prezesem Zakładu, nie chciała mówić o nazwiskach. - Gdy będzie kandydat i zostanie zaakceptowany, na pewno państwa poinformujemy - zapewniła.

Jeszcze w piątek Rafalska ma się spotkać z obecnym zarządem. Na 21 grudnia zaplanowano posiedzenie Rady Nadzorczej ZUS.

Staż pracy do przeanalizowania
Minister Rafalska pytana o wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po 40 przepracowanych latach powiedziała, że być może takie rozwiązanie zaproponują posłowie podczas prac nad prezydenckim projektem przywracającym niższy wiek emerytalny.

- Projekt prezydencki jest w pracach parlamentarnych - po pierwszym czytaniu. Poczekajmy, jakie będą zgłaszane poprawki - powiedziała.

- Możemy się spodziewać, że będą te dotyczące stażu (pracy). Nie wiem, czy wyłącznie stażu pracy, czy w połączeniu z wiekiem - zaznaczyła. W jej ocenie takie rozwiązania "trzeba uważnie przeanalizować". - Gdy będą propozycje, odniesiemy się do nich - zadeklarowała szefowa MRPiPS.

W Sejmie odbyło się w tym tygodniu pierwsze czytanie prezydenckiego projektu przywracającego zróżnicowany pod względem płci niższy wiek przechodzenia na emeryturę. Zamiast obecnych 67 lat dla kobiet i mężczyzn prezydent chce przywrócenia wcześniejszego rozwiązania - by kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65. Projekt trafił do prac w sejmowej komisji.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.