Rafalska: przez obniżenie wieku emerytalnego dajemy kobietom wybórPAP/Rynek Seniora - 08 marca 2017 09:52


Poprzez obniżenie wieku emerytalnego rząd PiS daje kobietom prawo do dokonania wyborów - mówiła w środę (8 marca) minister Elżbieta Rafalska w radiowej Trójce.

- Rząd PiS chociażby przez program 500 plus daje wolność i wybór - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 

Podobnie z obniżonym przez PiS wiekiem emerytalnym kobiet do 60. roku życia. - Nie mówimy kobietom: idź na emeryturę. Mówimy: decyduj sama, ty wiesz najlepiej, co dla ciebie jest dobre, dla twoich osobistych i rodzinnych decyzji. To jest ta wolność, a nie wrzucenie kogoś w określony schemat - tłumaczyła i dodała: "dajemy prawo kobietom do dokonania wyboru".

Jak mówiła, w 2016 roku według rankingu PwC sytuacja Polek na rynku pracy poprawiła się. - Bezrobocie kobiet maleje, a udział kobiet w zatrudnieniu w umowach stałych wzrasta. Dzięki temu w ciągu jednego roku 2016 (w rankingu PwC) awansowaliśmy o trzy miejsca. Nie zapędzamy kobiet do kuchni, do domu - podkreśliła Rafalska.

Jak mówiła, różnica płacowa między kobietami a mężczyznami w Polsce jest niższa niż w wielu krajach europejskich. - To jest bardzo dobry rezultat - ta luka płacowa na poziomie 7 proc. W wielu krajach jest ona znacznie wyższa. Jesteśmy w wąskim gronie Luksemburga, Belgii, Islandii i Grecji, gdzie te różnice są mniejsze. Oczywiście one są zróżnicowane w różnych branżach - mówiła.

Według danych GUS najwięcej kobiet pracuje w sektorze służby zdrowia, edukacji i finansów. -Wybory edukacyjne to samodzielne decyzje kobiet, które realizują swoje zainteresowania. Ale zachęcamy też kobiety i młode maturzystki, aby podejmowały studia na kierunkach politechnicznych, technicznych, ścisłych - podkreśliła.