Rafalska: rząd zajmie się obniżeniem wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 czerwca 2016 15:05


Rafalska: rząd zajmie się obniżeniem wieku emerytalnego Na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie przygotowane stanowisko rządu ws. prezydenckiego projektu. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów będzie pracował nad opinią rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego - zapowiedziała w poniedziałek (27 czerwca) podczas obrad Rady Dialogu Społecznego minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Minister pytana była przez dziennikarzy o zapisaną przez ministra finansów Pawła Szałamachę w założeniach do budżetu na 2017 r. i przekazanych RDS do zaopiniowania propozycję, by wcześniejsza emerytura - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - była powiązana ze stażem pracy 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 r. podwyżki płac.

- Nie ma takiej decyzji - powiedziała Rafalska i przypomniała, że strony dialogu społecznego w tej sprawie różniły się. - Strona związkowa chciała, by po osiągnięciu samego stażu 35 i 40 lat bez kryterium wieku można było przejść emeryturę. Decyzja nie została podjęta - stwierdziła.

- Mówimy wyraźnie o przyjęciu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Propozycja, którązłożył pan minister Szałamacha, była jedną z propozycji, ale nie ma w tej sprawie rządowego rozstrzygnięcia. To był jeden z wariantów, którego skutki finansowe były liczone - wyjaśniła.

- Na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie przygotowane stanowisko rządowe w sprawie prezydenckiego projektu - powiedziała dziennikarzom. Podczas posiedzenia powtórzyła, że jest taka decyzja szefa Komitetu ministra Henryka Kowalczyka, a spotkanie Komitetu planowane jest na czwartek.

Wiceminister finansów Leszek Skiba mówił podczas posiedzenia RDS, że dobrze by było, gdyby dyskusja o wieku emerytalnym została zakończona, gdy prace nad przyszłorocznym budżetem będą zaawansowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.