Rafalska: w polityce senioralnej na pewno przedstawimy swoje, nowe pomysły

POLITYKA SENIORALNA

Autor: portalsamorzodowy.pl,DKX/Rynek Seniora   27 listopada 2015 16:15


Rafalska: w polityce senioralnej na pewno przedstawimy swoje, nowe pomysły Na zdj. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Fot. rafalska.eu

Polityka senioralna musi nabrać większego znaczenia - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, pytana przez portalsamorzadowy.pl, jakie miejsce w hierarchii jej priorytetów zajmuje polityka dotycząca osób starszych.

- Najważniejsza jest dla nas - o czym głośno mówiliśmy w kampanii wyborczej - polityka rodzinna, stąd także nowa nazwa naszego ministerstwa. Polityka senioralna także musi nabrać większego znaczenia, wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja demograficzna w Polsce - stwierdziła nowa minister.

- Oczywiście to, co jest dobre, będziemy kontynuować, ale na pewno przedstawimy także swoje, nowe pomysły. Wszystko jednak po kolei - podsumowała.

Elżbieta Rafalska (ur. 22 czerwca 1955 we Wschowie) to polityk, samorządowiec, senator VI kadencji i poseł VI, VII kadencji, członek Rady Ochrony Pracy, była wiceminister pracy.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Rafalska została ponowie wybrana na posłankę - będzie to już jej trzecia kadencja w Sejmie, wcześniej była senatorem. Zarówno w Sejmie, jak i w Senacie aktywnie uczestniczyła w pracach komisji zajmujących się polityką społeczną; w Sejmie pracowała również m.in. w komisji finansów. Od 2008 r. jest członkiem Rady Ochrony Pracy.

Choć w żadnej z sejmowych komisji nie pełniła funkcji przewodniczącej ani wiceprzewodniczącej, należała do ich najaktywniejszych członków. Również statystyki dotyczące sejmowych posiedzeń plenarnych pokazują, że była jedną z bardziej pracowitych posłanek (w ostatniej kadencji miała 244 wystąpień, 22 razy zadawała pytania w sprawach bieżących oraz wystosowała 118 interpelacji).

Angażowała się w prace nad kolejnymi ustawami budżetowymi, zmianami w prawie pracy, projektami dotyczącymi polityki rodzinnej, emerytur itp. Głosowała m.in. za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego, za ograniczeniem terminowych umów o pracę, wprowadzeniem rozwiązań promujących zatrudnianie młodych ludzi, za świadczeniem rodzicielskim w wysokości 1 tys. zł m.in. dla matek studentek i bezrobotnych. Opowiedziała się m.in. przeciwko ustawie o OFE, przekazującej do ZUS-u środki z funduszy, była także przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego.

Sekretarzem stanu w MPiPS była dwukrotnie: od 6 czerwca 2006 r. do 5 kwietnia 2007 r. i ponownie od 24 sierpnia 2007 r. do 3 grudnia 2007 r.

Do zadań Rafalskiej w ministerstwie należały m.in. sprawy stosunków pracy, polityka rynku pracy, tworzenie programów przeciwdziałania bezrobociu, koordynowanie publicznych służb zatrudnienia, sprawy zarządzania Funduszem Pracy i Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy wróciła do resortu, odpowiadała m.in. za sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi i reformą emerytalną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.