Rafalska zachęca samorządy do wspierania seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 marca 2018 16:10


Rafalska zachęca samorządy do wspierania seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządy powinny dostrzegać osoby starsze i budować własną politykę senioralną, zanim zjawisko starzenia się społeczeństwa będzie dla nich problemem - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia Klubu Senior+ w Cybince (Lubuskie).

Szefowa MRPiPS zapewniła, że samorządy mogą przy tym liczyć na wsparcie rządu.

Klub w Cybince powstał dzięki rządowemu dofinansowaniu z Programu Senior+. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli m.in. seniorzy, władze miasta i gminy oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

- Bardzo się cieszę jak takie (...) małe placówki, zintegrowane, bliskie osobom starszym powstają nie zawsze w dużych miastach, aglomeracjach, ale powstają w niedużych, średnich gminach, czasami gminach wiejskich, czasami miejsko-wiejskich. To jest bardzo ważne, żeby samorządy dostrzegały problemy osób starszych, żeby budowały tę własną politykę senioralną wobec osób starszych wcześniej, zanim stanie się ona uciążliwym problemem - powiedziała Rafalska.

Minister życzyła seniorom z Cybinki, by w tym miejscu odnajdywali swoje pasje, miło spędzali czas i realizowali swoje zainteresowania.

- Chciałabym, żeby tego typu palcówki powstawały w wielu innych samorządach. Resort oczywiście tego typu działania będzie wspierał - dodała minister rodziny.

Rafalska wskazała, że osób starszych przybywa w społeczeństwie szybciej niż młodych, co rodzi określone wyzwania, na które muszą odpowiadać samorządy lokalne.

- Są samorządy, które nie są zainteresowane rozwijaniem polityki senioralnej. Ja mówię przekornie - jeszcze nie są zainteresowane, bo za chwileczkę na pewno będą - zaznaczyła.

Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk wyraził zadowolenie, że dzięki rządowemu dofinansowaniu w Cybince mogła powstać placówka dla seniorów.

- To nie jest nasze ostatnie słowo w tym zakresie - zadeklarował.

Klub Seniora w Cybince mieści się w budynku przy stadionie piłkarskim, w zaadaptowanych na ten cel byłych mieszkaniach gminnych. Na utworzenie klubu gmina otrzymała z resortu rodziny prawie 130 tys. zł, a łącznie wydała na ten cel 160 tys. zł. Klub ma w swojej ofercie zajęcia o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym. Na klubowe zajęcia zapisanych jest prawie 80 osób z całej gminy. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku przez sześć godzin.

- Dla nas, starszych ludzi na emeryturze to jest bardzo ważne. Chcemy sobie coś wnieść w nasze życie, chcemy pracować (…)Możemy się codziennie spotykać, dwa razy w tygodniu mamy warsztaty. To jest piękna rzecz, tylu ludzi nie poznawaliśmy wcześniej - powiedziała PAP mieszkanka Cybinki Teresa Zuggermier.

Koordynatorka Klubu Senior+ w Cybince Alicja Jankowska powiedziała PAP, że zainteresowanie jego działalnością rośnie z dnia na dzień.

- Cały czas zgłaszają się kolejne osoby. To pokazuje, że tego typu placówka była potrzebna w naszej gminie, a seniorzy mają duży zapał i wiele energii, by aktywnie, wspólnie spędzać wolny czas - dodała.

W ramach Programu Senior+ jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł w przypadku dziennego domu Senior+ oraz 150 tys. zł w przypadku klubu Senior+), a także na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Kwota dofinansowania na utrzymanie jednego miejsca miesięcznie to do 300 zł w dziennym domu i do 200 zł w klubie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR