Rafalska: zmniejszenie zależności osób niesamodzielnych istotnym zadaniem resortu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 stycznia 2018 13:58


Rafalska: zmniejszenie zależności osób niesamodzielnych istotnym zadaniem resortu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmniejszenie uzależnienia od pomocy bliskich osób niesamodzielnych to jedno z istotnych zadań; konieczna jest poprawa dostępności do usług, zmiany infrastrukturalne, rozwój telemedycyny i teleopieki, rozbudowa sieci form pomocy - uważa szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

- Osoby niesamodzielne są w najtrudniejszej sytuacji - oceniła minister podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim na temat m.in. założeń strategii polityki społecznej wobec osób starszych. Dokument zakłada, że polityka wobec seniorów będzie oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo oraz solidarność.

- Do tej pory w Polsce nie było definicji osoby niesamodzielnej, od ponad roku funkcjonuje powołany przez premier Beatę Szydło zespół, który ma opracować system ds. orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy - powiedziała szefowa MRPiPS.

Jak dodała, znajdzie się tam definicja niesamodzielności - czyli osoby, która samodzielnie nie może funkcjonować i skazana jest w zasadzie na wsparcie osób bliskich, opiekunów.

- Mamy zadanie - zmniejszyć to uzależnienie osoby niesamodzielnej poprzez poprawienie dostępności do różnych usług, dostosowanie mieszkań infrastrukturalnie, aby te osoby lepiej mogły funkcjonować - powiedziała.

Jak zauważyła, niezwykle ważny jest obszar, za który odpowiada minister zdrowia - m.in. rozwój teleopieki i telemedycyny.

- To wszystko jest niezwykle ważne. Także rozbudowa sieci środowiskowych, instytucjonalnych form pomocy - podsumowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR