Rafalska: zostało jeszcze 25 mln zł do rozdysponowania na domy "Senior plus"PAP/Rynek Seniora - 16 marca 2018 09:39


Gratuluję samorządom, które włączają się w program "Senior plus", służący wsparciu aktywności starszych osób - powiedziała w czwartek (15 marca) wicepremier Beata Szydło . Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu do 20 marca.

W czwartek (15 marca) w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisywano umowy na dofinansowanie domów i klubów dla seniorów - w ramach programu "Senior plus".

- Rodzina wielopokoleniowa to polska specjalność. Model tej rodziny, mimo że zmieniają się warunki, jest trwały. Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest sytuacja demograficzna - powiedziała Szydło, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Jak mówiła, rodzina to nie tylko dzieci i ludzie młodzi, "ale rodzina to bardzo ważne miejsce dla seniorów".

Szydło podkreśliła, że dzięki programowi "Senior plus" samorządy otrzymają wsparcie na tworzenie domów, w których seniorzy będą mieli możliwość wspólnego spędzania czasu i realizowania swoich talentów i ambicji. Zwróciła uwagę, że senior to nie jest osoba, która potrzebuje tylko spokoju. - Seniorzy to są ludzie aktywni. I właśnie w tych miejscach ta aktywność będzie w doskonały sposób realizowana - dodała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w tym roku powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych, a 224 już istniejących otrzyma dofinansowanie. - Placówki, które powstaną w ramach tegorocznej edycji programu "Senior plus", zapewnią osobom starszym 5 tys. 387 nowych miejsc pobytu - zaznaczyła. Przypomniała, że ministerstwo ogłosiło dodatkowy nabór do programu i oferty można składać do 20 marca. Dodała, że do rozdysponowania jest jeszcze 25 mln zł.

Zwróciła uwagę, że jeśli ludzie chcą być długo samodzielni, to muszą być aktywni, bezpieczni i solidarni. - To są te elementy, na których opiera się polityka społeczna wobec osób starszych - oceniła szefowa MRPiPS.

Jej zdaniem, rząd nie może finansować zdań przypisanych gminom. - Muszę jednak powiedzieć, że jestem coraz bardziej zbudowana postawą samorządów, które czasami nie wiedząc, jakie programy rządowe będą uruchomione, same dostrzegają potrzebę budowania lokalnych polityk senioralnych - mówiła.

Na 2018 r. MRPiPS zaplanowało 80 mln zł na program "Senior plus". Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

W ramach programu "Senior plus" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.