Rafalska: zostało jeszcze 25 mln zł do rozdysponowania na domy "Senior plus"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 marca 2018 09:39


Rafalska: zostało jeszcze 25 mln zł do rozdysponowania na domy "Senior plus" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gratuluję samorządom, które włączają się w program "Senior plus", służący wsparciu aktywności starszych osób - powiedziała w czwartek (15 marca) wicepremier Beata Szydło . Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu do 20 marca.

W czwartek (15 marca) w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisywano umowy na dofinansowanie domów i klubów dla seniorów - w ramach programu "Senior plus".

- Rodzina wielopokoleniowa to polska specjalność. Model tej rodziny, mimo że zmieniają się warunki, jest trwały. Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest sytuacja demograficzna - powiedziała Szydło, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Jak mówiła, rodzina to nie tylko dzieci i ludzie młodzi, "ale rodzina to bardzo ważne miejsce dla seniorów".

Szydło podkreśliła, że dzięki programowi "Senior plus" samorządy otrzymają wsparcie na tworzenie domów, w których seniorzy będą mieli możliwość wspólnego spędzania czasu i realizowania swoich talentów i ambicji. Zwróciła uwagę, że senior to nie jest osoba, która potrzebuje tylko spokoju. - Seniorzy to są ludzie aktywni. I właśnie w tych miejscach ta aktywność będzie w doskonały sposób realizowana - dodała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w tym roku powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych, a 224 już istniejących otrzyma dofinansowanie. - Placówki, które powstaną w ramach tegorocznej edycji programu "Senior plus", zapewnią osobom starszym 5 tys. 387 nowych miejsc pobytu - zaznaczyła. Przypomniała, że ministerstwo ogłosiło dodatkowy nabór do programu i oferty można składać do 20 marca. Dodała, że do rozdysponowania jest jeszcze 25 mln zł.

Zwróciła uwagę, że jeśli ludzie chcą być długo samodzielni, to muszą być aktywni, bezpieczni i solidarni. - To są te elementy, na których opiera się polityka społeczna wobec osób starszych - oceniła szefowa MRPiPS.

Jej zdaniem, rząd nie może finansować zdań przypisanych gminom. - Muszę jednak powiedzieć, że jestem coraz bardziej zbudowana postawą samorządów, które czasami nie wiedząc, jakie programy rządowe będą uruchomione, same dostrzegają potrzebę budowania lokalnych polityk senioralnych - mówiła.

Na 2018 r. MRPiPS zaplanowało 80 mln zł na program "Senior plus". Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

W ramach programu "Senior plus" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR